YÖK’ün ‘eşi çarşaflı’ dediği aday bekar çıktı

YÖK'ün hazırladığı istihbarat raporlarının yanlışlarla dolu olduğu ortaya çıktı.

YÖK’ün, Köşk’ün onayına sunduğu 3 kişilik listede ‘eşi çarşaflı’ notunu düştüğü bir rektör adayı profesörün ‘bekar’ yaşadığı ve hiç evlenmediği tespit edildi. Skandal olayı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Pervez Müşerref’in daveti üzerine Pakistan’a giderken açıkladı. Gündemle ilgili gazetecilerin soruları cevaplandıran Gül, görev süresi sona erecek Erdoğan Teziç’in yerine ‘özgürlükçü bir ismin’ atanmasının herkesi memnun edeceğini belirtti.

Yükseköğretim sisteminde köklü değişiklik gerektiğini bildiren Gül, “Rektör seçimlerinde inanılmaz şeyler, ilginç karalamalar oluyor.” dedi. Şimdiye kadar bir rektör atadığını belirten Cumhurbaşkanı, şunları söyledi: “YÖK’ten 3 ismin bulunduğu bir dosya geldi onay için. Adaylardan biri hakkında bilgi notu vardı. ‘Şucudur, bucudur. Karısı kara çarşaflıdır. Fakülteye her gün gelir, hocaları tehdit eder…’ Dehşete düştüm. Rektörlüğe soyunduğuna göre olsa olsa ‘eşi başörtülü birisidir’ diye düşündüm. Talimat verdim. Araştırdılar, ‘Adam bekâr’ dediler. Bir yanlışlık vardır, belki boşanmıştır. Bir daha bakın dedim. Sonra, ‘Hiç evlenmemiş’ dediler. Cumhurbaşkanlığı makamına böyle bir dos- ya geliyor, düşünün.”

Cumhurbaşkanı Gül, kuruluşunun 60’ıncı yılını kutlayan Pakistan’ın zor bir dönemden geçtiğini söyledi. Gül, “İki ülke arasındaki kardeşliğin gereği olarak İslamabad’a gidiyorum.” dedi. Nükleer bir güç olan Pakistan’da huzur ve istikrarın içinde bulunan bölgenin İslam dünyası ve tüm dünya için önem arz ettiğini belirten Gül, ziyaret kapsamında sadece Müşerref’le değil, iktidar ve muhalefetteki tüm partilerin liderleriyle ayrı ayrı görüşerek onları demokrasi yolunda teşvik edeceğini ifade etti. Amacının Pakistan’ın iç politikasına karışmak olmadığını belirten Gül, “Biz buraya Avrupa veya ABD gibi bakamayız. İçeriden biri olarak düşüncelerimizi aktaracağız. Biz hep yakın olduk. Mesela darbeyle devrildiğinde biz Zülfikâr Ali Butto’yu davet ettik ve Türkiye’de ömür boyu kalabileceğini söyledik.” dedi. Müşerref’in üniformasını çıkarıp seçimleri ilan etmesinin önemli olduğunu vurgulayan Gül, “Şimdi tüm grupların demokratik sürece katılımı çok önemli. Bu, Pakistan’ı daha da güçlü kılar.” dedi.

Dış siyasette yeni unsur: Demokrasi

Irak’ta Sünnilerin seçimlere katılmasını sağladıklarını hatırlatan Gül, demokrasiye teşvikin Türk dış politikasının yeni bir unsuru olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Tahran’daki İKÖ toplantısında yaptığım konuşmada bunlar vardı. Sadece demokrasi değil, şeffaflık, hukukun üstünlüğü ve kadın-erkek eşitliği de önemli. Suriye ve Lübnan gibi ülkelerle ilişkilerimiz de bu çerçevede yürütülüyor.” Seçimlerden sonra Türkiye’de gerçekleşen Afgan lider Karzai ile Müşerref buluşmasının ikincisini gerçekleştireceklerini ifade eden Gül, iki ülkeyle de ilişkilerin mükemmel olduğunu söyledi ve şu hatırasını anlattı: “Mart ayında Pakistan’a geldiğimde Afganistan’a da geçtim. Aynı günlerde ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney de Kabil’e gelecekti.

Havada tur yapıp inemediğini söylediler. Ben ise Kabil sokaklarında rahatlıkla dolaştım. En ilginci de bir dönem kızlara eğitim hakkı verilmeyen ülkede 1.500 kişilik Türk kız kolejini açmış olmaktı.” Terörle ilgili soruları da cevaplayan Gül, bu konuda kapsamlı bir paket olup olmadığı sorusuna şöyle cevap verdi: “2005’te Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır’a yaptığı ziyaretin ardından oluşturulan kapsamlı bir plan şu anda uygulanıyor.

Güneydoğu planı 2 yıldır işliyor

Bu planda, yol yapmak, köylere su götürmek, çocuklara Türkçe öğretmek, gençlerin teröre kaymasını önlemek, sosyal fonları devreye sokmak gibi birçok unsur bulunuyor. Askeri plan dışındaki bu çalışma 2005’ten bu yana uygulanıyor.” PKK’nın, son dönemde zayıfladığı için eylemleri artırdığını belirten Gül, Türkiye’nin dünyadan terör konusunda daha fazla destek aldığını da aktardı.


Hırsız diyemeyince böyle karalamışlar

YÖK’ün Köşk’e ‘eşi çarşaflı’ dediği; ancak bekâr olduğu anlaşılan rektör adayının, Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Fazıl Tekin olduğu öğrenildi. Cumhurbaşkanı Gül’ün atadığı ilk rektör olan Tekin ise şaşkın: “Olmayan eşim çarşaflı mıymış? Namussuz, hırsız diyemiyorlar, böyle karalamaya çalışmışlar demek ki.”

Tekin’in atanmaması için böyle bir bilgi verilmiş olabileceği kaydedilirken, Gül, üniversitedeki seçimde ikinci olmasına rağmen Fazıl Tekin’i tercih etmişti. Hiç evlenmediğini vurgulayan Rektör Fazıl Tekin, “Olayın iç yüzünü bilmiyorum, benim özgeçmişimi herkes bilir. Doğma büyüme Eskişehirliyim. 30 yıl kesintisiz idareciliğim var. Herhalde beni karalamak ve önümü kesmek için böyle bir şey yapılmış.” dedi. Siyasi hiçbir partiyle organik bağının olmadığını vurgulayan Rektör Tekin, “Böyle bir şey olsaydı, bir sürü dosyamız olurdu. Bu tür şeylerle alakası olan bir insan değilim. Herhalde birtakım yakıştırmalar olmuş, ne diyeceğimi bilmiyorum. Çok gülünç ve basit bir durum.” diye konuştu. “Demek olmayan hanımım benden habersiz sokağa çıkıyormuş.” diye espri yapan Fazıl Tekin, “Namussuz, hırsız, ahlaksız diyemiyorlar; böyle karalamaya çalışmışlar demek ki. Bir açıklama bulamadım, önümün kesilmesi amaçlı bir istihbarat varsa bilemiyorum. Gerçekle alakası olmayan şeyler.” diye konuştu.