Yol verme cinayetinin katil zanlısı kendisini ‘tik’iyle savundu

Yol verme cinayetinin katil zanlısı, kendisini 'tik'iyle savundu.

Pendik’te yol verme tartışmasında Mevlüt Macit’in bıçaklanarak öldürülmesi olayının zanlısı Bayram Ç., çıkarıldığı mahkemede Macit’e zarar vermek istemediğini ancak ‘Karşısındaki Kişinin Davranışlarını taklit etme (Ekopraksi)’ tik’i nedeniyle Macit’in hareketlerini taklit edince üzücü olayın meydana geldiğini söyledi. Mahkeme Başkanı duruşma sırasında Çelik’in tikli olduğu yönündeki iddialarını kontrol etmek için salondaki avukattan Çelik’in yanına giderek çeşitli el hareketleri yapmasını istedi. Avukat’ın yaptığı hareketleri Çelik’in bire bir taklit ettiğini gören mahkeme başkanı duruşma salonunda gerçekleştirilen ‘tik kontrolü’nün de tutanaklarda yer almasını istedi.
Edinilen bilgiye göre cinayet, D-100 Karayolu Ankara istikameti Yeşilbağalar mevkiinde bulunan Shell Benzin İstasyonu’nda meydana geldi. 34 ZJ 3854 plakalı özel otomobil şoförü Mevlut Macit aynı istimakette seyreden 06 SK 458 plakalı çekici ve 06 AT 7622 plakalı dorseden oluşan TIR’ın şoförü Bayram Ç.’yi kendisine yol vermediği gerekçesi ile takip etmeye başladı. Ç. yakıt ikmali için sürekli müşterisi olduğu benzin istasyonuna girince, Macit de aracı ile peşinden girdi. İddialara göre elindeki bıçakla aracından fırlayan Mevlüt Macit, Ç.’nin kullandığı TIR’ın dorsesini yumruklamaya ve tekmelemeye başladı. Sakinleşemeyen Macit elindeki bıçağı dorsenin lastiklerinden birine sapladıktan sonra aracında oturan Ç.’nin yanına gitti. Aracının kapılarını kilitleyerek camını yarıya kadar indiren Ç. ile Macit arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Macit’in ayrıldığını zannederek aracından inen ve yakıt ikmali yapan Ç. aracına doğru hareket ettiği sırada Mevlüt Macit’in tekrar yanına geldiğini fark etti. Macit’in elindeki bıçakla kendisine saldırdığını gören Ç. cebinden çıkardığı bıçağı Macit’in göğsüne sapladı.

Aldığı bıçak darbesi ile aracına kadar gidebilen Mevlüt Macit aracını hareket ettiremeden direksiyon başında hayatını kaybetti. Ç. ise TIR’a binerek olay yerinden uzaklaştı. Polis, katil zanlısı Ç.’yi İzmit’te aracının patlak lastiğini değiştirdiği sırada yakaladı.

Pendik Adliyesi’ne sevk edilen Ç., Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aydın tarafından tutuklama istemiyle 2. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Mahkemede Macit’e zarar vermek istemediğini dile getiren Ç., “Üzerime gelerek elindeki bir cisimle bana saldırdı. Ben de yanımdaki bıçakla onun hareketlerini taklit ederek aynı şekilde karşılık verdim. Macit’e zarar verdiğimin farkında değilim. Daha sonra aracıma binerek yoluma devam ettim. Benim tik’im var, istemeyerek karşımdaki insanın hareketlerini tekrar ediyorum. Tik’imle ilgili olarak daha önce tedavi gördüm ama geçmedi.” sözleriyle kendini savundu.

Ç.’nin Ekopraksi (Karşısındaki kişinin davranışlarını taklit etme) hastası olduğunu belirtmesnin ardından mahkeme başkanı Fatma Oruç, Ç.’nin avukatından yanına giderek çeşitli hareketler yapmasını istedi. Ç., avukatının hareketlerini aynen tekrar edince duruşma salonunda gerçekleştirilen ‘Tik Kontrolü’ duruşma tutanaklarına geçirildi. Ç., tutuklanarak Kartal H-Tipi Cezaevi’ne götürüldü. Ç.’nin gerçekten tik’li olup olmadığı yönündeki tespitlerin ileri duruşmalarda yapılacağı öğrenildi.

Olayı haber aldıktan sonra Ankara’dan gelen Ç.’nin oğlu ve karısı da Bayram Ç.’nin rahatsız olduğunu ve karşısındaki insanın yaptığı hareketleri taklit etme tik’inin bulunduğunu ileri sürdü.