Yola akan sabunlu su canından etti

22 aydır yaşam mücadelesi veriyordu ama kazanamadı.

Henüz 22 yaşındaydı Aydın Patır. Şu kısacık hayatına bir çok başarıyı sığdırmıştı. 7 yaşında basketbola başlamış, 17 yaşında yardımcı koç olmuştu. Okuduğu liseyi birincilikle bitirmiş, üniversitede burs kazanmıştı. Otomobiliyle eve giderken yıkanan halından yola akan sabunlu suda kayarak trafik kazası yaptı. Bitkisel hayata giren talihsiz genç, 22 aydır yaşam mücadalesi veriyordu. Ancak bu mücadeleyi kazanamadı. 22 ay boyunca oğluna bir bebek gibi bakan anne bugün onu son yolculuğuna uğurladı.

Aydın Patır tam 22 ay, yoğun bakımda, makinalara bağlı yaşatıldı.

Ancak 2 gün önce organları yaşam fonksiyonlarını tamamiyle kaybetti ve genç öğrenci sevenlerine elveda dedi.

Resimlerde gülen, hayalleri olan, başarı merdivenleri teker teker çıkan Aydın Patır, artık hayatta yok.

Bu fotoğraflar ise geçmişte kaldı. Düşlerinin çoğunu gerçekleştirmişti. Daha 7 yaşında basketbol koçu olabilmek için okula yazıldı. 17 yaşında “geleceğin yıldızları basketbol okulu”nda önce yardımcı koç ardından da baş koç oldu.

Saint Joseph Lisesi’ni birincilikle bitirdi. Fransa’dan burs kazandı ama o Türkiye’de kalıp Sabancı Üniversitesi’nde işletme okumak istedi.


Ama geçirdiği bir kaza hayallerine son noktayı koydu. Aydın Patır, ispanya’da antrenörlük yapmak için hazırlandığı yolculukta son bir haftaya girmişti.

Ama antrenörlük kursundan Ataşehir’deki evine dönerken, kullandığı otomobil yol kenarında yıkanan halıların sabunlu suları üzerinde kayıp, karşı yönden gelen otomobille çarpışması sonucu beyin ölümü gerçekleşti.

Patır ailesi, tam 22 ay oğullarının iyileşmesini bekledi. Anne Nesrin Patır, oğlu Aydın’ın yeni taşındıkları evi görmesini istiyordu ama olmadı. 22 aylık umutlu bekleyiş 2 gön önce sona erdi. Başarılı öğrencinin organları yaşam fonksiyonlarını tamamiyle yitirdi.

Aydın’ın Marmara Üniversitesi İlahiyet Fakültesi Camii’nde cenaze namazı kılındı bugün. 22 aydır oğluna bebek gibi bakan anne perişandı.

Baba Nadir Patır ise, gün boyu eşinin yanından bir an olsun ayrılmayarak destek oldu.

Aydın’ın 19 yaşındaki kardeşi, ağabeyinin basketbol öğrencisi olan Aycan ise tabutun başından bir saniye olsun ayrılmadı.

Belki de günün en acı dolu karesi de buydu. 4 kişilik bir aileden artık 3 kişi vardı. Çok sevdikleri aydın artık yoktu.

Çengelköy mezarlığında toprağa verilen aydın patır’dan geriye hastanede çekilen son fotoğraflar kaldı.