Yolcu otobüsü devrildi: 1 ölü 23 yaralı!

İzmir'de bir yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu 1 kişi öldü, üçü ağır 23 kişi yaralandı.

İzmir’in Bornova ilçesinde bir yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü, üçü ağır 23 kişi yaralandı. Yaralılardan üçü hariç diğerlerinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Kaza, saat 07.30 sıralarında Manisa-İzmir karayolu MTA Bölge Müdürlüğü önünde meydana geldi. Akhisar-İzmir arasında yolcu taşıyan Fahrettin Çobanoğlu idaresindeki 35 HA 2224 plakalı otobüs, İzmir yönüne gelirken Dostlar Sitesi mevkisinde yağmur sebebiyle kayganlaşan yolda refüje çarparak devrildi. Kazada şoför Çobanoğlu camdan fırlayıp otobüsün altında kalarak hayatını kaybetti, 3’ü ağır 23 kişi ise yaralandı.

Yaralıların bir kısmı kendi imkanlarıyla otobüsten çıkarken bazıları çevreden gelen vatandaşlar tarafından kurtarıldı. Bölgeye sevkedilen cankurtaranlar da yaralıları Ege Üniversitesi, Bornova Trafik ile Tepecik Eğitim ve Araştırma hastanelerine kaldırdı. Mustafa Kılıç (54), Ayser Şahin (72), Zarif Dolu (53), Gökben Dal (35), Makbule Aslan (30), Rafiye Küçüktaban (60), Yunus Emre Karataş (19) ve Nazif Şener Bornova Trafik Eğitim ve Araştırma, Elin Arkut (43), Metin Çalışkan (47), Şenay Ağtaş, Emre Ağtaş (46), Emre Yücel (31) ve Yaşar Koç (49) Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Bayram Kaya (38), İsmail Hakkı Dayı (58), Ergün Doğan (41), Nurullah Arıkan (41), Kazım Barca (48), Ayşenur Barca (6), Ünzile Barca (49), Meryem Göker (29) ve Zafer Göker (27) Yenişehir Eğitim ve Araştırma hastanelerinde tedavi altına alındı. Yaralılardan Şenay Ağtaş, İsmail Hakkı Dayı ve Ünzile Barca’nın hayati tehlikeleri bulunduğu belirtildi.

Polis ve jandarma ekipleri tarafından kaza bölgesinde yapılan ilk inceleme sonucu hazırlanan raporda, otobüsün yağmurla kayganlaşan zeminde kontrolden çıkarak önce yolun sağ tarafındaki su kanalına, sonra da sol taraftaki demir bariyerlere çarpıp ters yöne döndüğü ve yan yattığı belirtildi. Bölge Trafik ekipleri tarafından yapılan incelemede, otobüsün yolcu taşıma ve diğer konularla ilgili bütün evrak ve belgelerinin tam olduğu, kaza sırasında 40-45 kilometre hızla seyrettiği anlaşıldı. Şoförün alkollü olup olmadığı ise İzmir Adli Tıp Kurumu’nda yapılacak kan tahliliyle ortaya çıkacak. İlk incelemeler sonunda kazanın, otobüs şoförünün dalgınlığı sebebiyle meydana gelmiş olabileceği iddia edildi.