Yolcuya lahmacun yasağı STAR

Özel havayollarının, ‘Adana’ya kadar uç, Mersin’e sizi otobüsle taşırız’ benzeri pazarlama taktikleri zordaki otobüs firmalarını kızdırdı.

2003’TEN bu yana ucuz biletle uçarak yolcu sayısını artıran havayolu şirketleriyle zordaki otobüs firmaları aynı masada konsensus arayacak. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Ahmet Yalamanoğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın ÖTV indirimiyle avantaj sağlayan havayolu şirketleriyle kendilerini aynı masada buluşturarak, çözüm konusunda girişimde bulunacağını söyledi. Yalamanoğlu, ay sonuna kadar zirvenin yapılmasını beklediklerini söyledi.

İŞİMİZİ YAPMAYIN…

YALAMANOĞLU koltuk başına maliyetin 100 YTL’ye kadar çıkmasına karşın havayollarının az sayıda koltuk için de olsa 29 YTL’ye kadar bilet fiyatlarını indirdiğini, ancak bunun, sürdürülebilir olmadığı gibi otobüsçüleri de baltaladığını ifade etti. Özel havayollarının, ‘Örneğin Adana’ya kadar uç. Devamında Mersin’e otobüsle sizi taşıyacağız’ diyerek tanıtım yaptığına dikkat çeken Yalamanoğlu, ‘Bunu bize bıraksınlar. Karayolu taşımacılığı bizim işimiz. Masada bunlar gündeme gelecek’ dedi.

ÖTV BEKLENTİSİ

HAVAYOLU ulaşımının artık bugünün gerçeği olduğunu vurgulayan Yalamanoğlu, ‘Entegre çalışalım. Hatta, ‘Siz bizim biletimizi satın, biz de sizin biletinizi satalım’ diyeceğiz. Konsensus sağlama konusunda yapılabilecek daha çok iş var’ diye konuştu. Türkiye’deki yolcu taşımacılığının yaklaşık yüzde 95’ini gerçekleştirdiklerine de dikkat çeken Yalamanoğlu, daha önce kaçak akaryakıtı azaltıp karşılığında ÖTV indirimi alma tekliflerine de 2007 bütçesinde yer verilmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

UÇAK 20, OTOBÜS 150 MiLYON YOLCU TAŞIYOR

TÜRKİYE’DE trafiğe kayıtlı yaklaşık 70 bin otobüsten 20 bini şehirlerarası nitelikte uzun ve kısa mesafelerde yolcu taşıyor. Şehirlerarası nitelikte taşınan yıllık yolcu sayısı yaklaşık 150 milyon kişi. Belgeli seyahat şirketi özelliğine sahip 524 girişimci, otobüs bileti satmaya yetkili 760 acente var. Ahmet Yalamanoğlu’nun başkanı olduğu TOFED’e bağlı belgeli girişimcilere ait otobüs sayısı yaklaşık 10 bin. Yani yolcu taşıyan toplam otobüs sayısının yarısı. Geriye kalan otobüsler ise şahıslara ait. Dün Malatya’da açıklamalar yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ‘İç hatlarda 2003’te 8 milyon yolcu taşıyorduk. Bugün 20 milyona çıktık’ dedi. İstanbul-Trabzon seferinde 85 yaşında Zemzem isimli bir nineyle sohbet ettiğini belirten Yıldırım şöyle konuştu, ‘Kendisine, Teyze nasıl memnun musun, uçağa daha önce bindin mi? dedim. ‘Uşağım daha yeni biniyorum, memnunum. Daha önce 20 saatte Trabzon’a gidiyordum. Şimdi 1.5 saatte geldim’ dedi.

OTOBÜS YOLCUSUNA LAHMACUN YASAĞI

Meclis Adalet Alt Komisyonu, Türk Ticaret Kanunu’ndaki taşıma işleri, deniz ticareti ve sigorta hükümlerini değiştiren tasarıyı tamamladı. Şehirlerarası otobüslerde pide ve lahmacun tüketimi yasaklanıyor

ŞEHİRLERARASI yolculuklarda uyulması gereken kurallar, uluslararası sözleşmelere göre yenileniyor. TBMM Adalet Alt Komisyonu, Karayollarında Eşya Taşınmasına İlişkin Milletlerarası Sözleşme (CMR) hükümlerine göre, Türk Ticaret Kanunu Tasarısı üzerindeki çalışmalarında son aşamaya geldi. Tasarının, ‘taşıma işleri’, ‘deniz ticareti’ ve ‘sigorta hukuku’ bölümleri üzerindeki çalışmalar gelecek hafta bitecek.

TAVUK TAŞINMAYACAK

TASARIYA göre, gönderen kişi, taşıma sözleşmesini her zaman feshedebilecek. Gönderen sözleşmeyi feshederse, taşıyıcı ücret talep edebilecek. Ayrıca herhangi bir sebeple seyahat gerçekleştirilememiş, hareket, yolcudan katlanması istenemeyecek bir süre gecikirse, yolcu sözleşmeden cayıp, ödediği ücreti ve varsa zararını isteyebilecek. Yolcu, gecikmeye rağmen seyahat etmişse, sadece gecikmeden doğan zararını isteyebilecek. Şehirlerarası toplu yolcu taşıma araçlarında başkalarını rahatsız eden yiyecekler tüketilemeyecek. Yumurta, soğan, pide ve lahmacun yenilmeyecek; otobüslerde, tavuk ve horoz gibi canlı hayvan taşınmayacak. Buna uymayanlara, para cezası verilecek. Öte yandan, tasarıda Deniz Ticareti Hukuku alanında, gemi sahiplerine, çevrenin korunmasına ilişkin yükümlülükler getirildi. Türk bayrağı çekme hakkı olmamasına rağmen Türk Bayrağı çeken veya Türk Bayrağı çekmesi gerekirken başka bir devletin bayrağını çeken geminin kaptanı 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Bir geminin kurtarılamayacak şekilde batması, yararlanılabilir enkaz bırakmaksızın harap olmasıyla sahibinin mülkiyet hakkı sona erecek.