Yolla yarim tez yolla!

Diyarbakır’da Rüstem Serhetli adlı öğrenci, 2003 yılında ilköğretim 6.sınıfa başlarken kamu kurumuna gönderdiği dilekçenin cevabını mezun olduktan sonra aldı.

Dilekçe Kanunu’na göre kamu kurumlarının dilekçe sahibine 30 gün içinde cevap vermesi gerekiyor.

Edinilen bilgilere göre Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde Yavuz Selim İlköğretim Okulu Türkçe öğretmeni Mahmut Söbü, 3 yıl önce 6. sınıfların Türkçe öğretmeni iken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredat programındaki ’Dilekçe yazılmasının öğretilmesi ve kamu kurumuna gönderilmesi’ maddesi kapsamında öğrencilere dilekçe yazmasını öğretti.

Söbü, öğrencilerin uygulamada pratik kazanmasını sağlamak amacıyla, onların değişik il valiliklerine dilekçe yazmasını istedi. 60 öğrenci valiliklere gönderdiği dilekçelerinde ’ili tanıtan kitap, CD ve broşür talebi’nde bulundu.

Dilekçesi valiliklere ulaşan öğrenciler, tek tek cevap olmaya başladı. 59 öğrenci dilekçesinin cevabını alırken, Rüstem Serhetli isimli öğrencinin dilekçisine ise aradan tam 3 yıl geçtikten sonra cevap geldi.

İzmir ve İstanbul’a gönderilen dilekçelere geç de olsa cevap verilirken, Bayburt Valiliği’ne gönderilen dilekçeye yıllardan sonra cevap verilmesi dikkat çekti.

17 Aralık 2003 tarihinde Bayburt Valiliği’ne dilekçe yazarak ilin tanıtıcı broşür isteyen Rüstem Serhetli’nin dilekçesini Valilik B16OPER4690000/354 sayısıyla gereğinin yapılması için Bayburt İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne gönderdi.

Dilekçe Hakkının Kullanılması Kanunu’na Madde 5.” Dilekçe, konusuyla ilgili olmayan bir idari makama verilmesi durumunda, bu makam tarafından yetkili idari makama gönderilir ve ayrıca dilekçe sahibine de bilgi verilir” kapsamında Bayburt Valiliği’nin Rüstem Serhetli’ye dilekçesinin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne gönderildiğini belirten cevabın yazılması gerekiyordu. Ancak Serhetli bu konuda da cevap verilmedi.

1,5 yıl önce Bayburt İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne atanan Bahri Akbulut, kurumda biriken dilekçelere tek tek cevap yazmaya başladı.

Bayburt’u tanıtıcı broşür olmadığı için dilekçeye cevap yazmadıklarını dile getiren Akbulut, broşür hazırladıktan sonra dilekçe sahibine gönderdiklerini söylüyor.

Dilekçeye 3 yıl sonra cevap vermenin kesinlikle art niyetle karşılanmaması gerektiğini belirten Akbulut,” Elimizde Bayburt’u tanıtan broşür olmadığı için gelen dilekçeyi beklettik.” diyor.

Dilekçe Kanunu’nda 11 Ocak 2003 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan bir düzenleme ile vatandaşların kendileriyle veya kamu ile ilgili dilek ve şikâyetleri hakkında cevap verme süresi 60 günden 30 güne indirilmişti.