Yönetici asistanları gelecekteki meslektaşlarıyla buluştu

IMA Türkiye Uluslararası Yönetim Asistanları Birliği Anadolu’daki ilk konferans etkinliğinde Eskişehir’de gelecekteki meslektaşlarıyla buluştu.

Yönetim asistanları, değişen ve gelişen iş dünyasında artık yöneticilerin vazgeçilmezi ve birer marka olduklarını vurguladılar.

IMA Türkiye Uluslararası Yönetim Asistanları Birliği, Anadolu’daki ilk konferansını Eskişehir’de gerçekleştirdi. 5 Mayıs’ta Anadolu Üniversitesi’nde düzenlenen 'Yönetim Asistanının Markalaşma Yolculuğu ve Sürdürülebilir Başarı' temalı konferansta Türkiye'nin önde gelen kurumsal şirketlerinin üst düzey yönetim asistanları, İletişim Bilimleri Fakültesi ve Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölümü öğrencileri ile bir araya geldi. Büyük ilgi gören konferansta yönetim asistanları öğrencilerin iş hayatına ilişkin merak ettikleri sorularını yanıtlarken, kariyer yolculukları ve sürdürülebilir başarı için nelere ihtiyaç duyacakları konusunda bilgi vererek tecrübelerini aktardılar.

Türkiye stratejileri paylaşıldı

Konferansta, Türkiye’de kuruluş işlemlerinde sona gelinen ve yakın zamanda lansmanı yapılacak olan IMA (International Management Assistant) Uluslararası Yönetim Asistanları Birliği’nin bugüne kadar yaptıkları anlatıldı. Etkinliğin konuşmacıları arasında yer alan, yönetim ekibinden Hewlewtt Packard Enterprise Afrika ve Yunanistan GM Asistanı Menekşe Ahbab, Arvato Bertelsmann, CEO Asistanı Özlem Kılıç ile Coca-Cola Ortadoğu ve Pakistan Bölge Başkan Asistanı Melis Madakbaşı, devam eden süreçte Türkiye’nin stratejilerine dair hazırladıkları çalışmalarını öğrencilerle paylaştı.

Yöneticilerin vazgeçilmezi

IMA Türkiye’nin CampusIMAtr projesinin ilk defa lanse edildiği konferansta yönetim asistanları, değişen ve gelişen iş dünyasında proaktif çalışma şekliyle artık yöneticilerin vazgeçilmezleri ve birer marka olduklarını vurguladılar. Etkinlikte konuşan Menekşe Ahbab, amaçlarının IMA olarak Türkiye'nin Uluslararası Yönetim Asistanları Birliği’ne kabul edilmesi ile Türkiye'de ulusal ve uluslararası firmalarda çalışan tüm meslektaşları bir çatı altında toplamak olduğunu belirtti. Gelecekte yönetim asistanı olmak üzere eğitim alan üniversite öğrencilerini CampusIMAtr programı ile ulusal ve uluslararası alanda çeşitli projelerle bir araya getirmek üzere çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Ahbab, üyelerinin bir kısmıyla beraber markalaşma yolculuklarını anlattı.

Vazgeçilmez bir rol

Menekşe Ahbab şunları söyledi: "Yönetici asistanlığı, geçmişten günümüze kurum ve yönetim kademesi için vazgeçilmez bir rol olduğunu kanıtladı. Teknolojinin hızla gelişmesi ve rekabetçi global piyasa koşullarının da etkisiyle, yönetici asistanları hali hazırda yürüttükleri stratejik görevi, uygun teknikler ile yeni iş gerçeklerine göre dönüştürmeyi başardı. Yönetim asistanının bu başarılı yolculuğu, onun gerek yöneticinin en güvenilir iş ortağı ve gerekse organizasyonun tüm birimleri için etkin bir iletişim mühendisi olmasını sağladı. Yönetim asistanının mesleki olarak yükselişinin temelindeki bu nedenler, iş dünyasını markalaşan yönetim asistanı gerçeği ile baş başa bırakıyor.”

Her sektör ve markadan katılımcı

Konferansa katılan isimler şöyle: Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Özel kalem Müdürü ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Deniz Kaplan, Koç Holding Yönetim Kurulu Üye Asistanı Rengigül Ural, Profesyonel Koç ve Eğitmen Gülderen Kutucularoğlu, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Asistanı Arzu Çakır, Betûl Mardin Asistanı Burcu Erduran, ORFİN Finansman A.Ş. Genel Müdür Asistanı Derya İpek, Shell Türkiye Ülke Başkanı Asistanı Gülseren Sarıçimen, Nükhet Kalmuk, Sütaş Yönetim Kurulu Üye Asistanı, Özlem Kır, Odea Bank Kurumsal Bankacılık Yönetici Asistanı, Sevgi Pali, Arçelik CTO Asistanı, Tatiana Baysan, Mentor Danışmanlık Yönetici Asistanı Burcu Özdemir, Vodafone Takım Koordinatörü Demet Koca.