YouTube Hollywood’un kabusu

Video paylaşım sitesi YouTube’da bazı filmlerin bölünerek yayımlanması Hollywood’daki yapımcıları endişelendiriyor.

Bu filmler arasında yer alan Eminem’in “8 Mil”i, YouTube üzerinde videolara getirilen süre kısıtlaması nedeniyle 9’ar dakikadan oluşan 12 parça halinde yayımlanıyor. Rumuz olarak kendine Yosickoyo’yu seçen 18 yaşındaki bir kullanıcı, filmi 6 ay önce siteye yükledi. Filmin yapımcısı olan NBC Universal, bir gazeteciden durumu öğrendikten sonra YouTube’a başvurarak filmin görüntülerinin siteden kaldırılmasını istedi. NBC, YouTube’a konulan görüntüleri taramak ve kendisine ait lisanslı görüntülerin illegal olarak dağıtımını tespit etmek için 3 kişilik bir ekip oluşturmuş durumda. NBC’nin benzer taleplerle YouTube’a ayda 1000’i aşkın başvuruda bulunduğu belirtiliyor.

Savaş değil uzlaşma istiyorlar

Bu durumdan rahatsız olan Hollywood yapım şirketleri ve televizyon kanalları ortak hareket etmek istiyorlar. Zira, yapım şirketleri bir yılda çekilen filmler için ortalama 96 milyon dolarlık harcama yapıyorlar. Hollywood şirketleri, zaten internet üzerinden paylaşım yapılan programlar ve forumlar yoluyla filmlerin korsan yollarla dağıtımına henüz kesin bir çare bulabilmiş durumda değiller. Geçen yıl 1.6 milyar dolar karşılığında dünyanın en büyük internet arama motoru Google’a satılan YouTube, Google’un da desteğiyle sanal medya dünyasında giderek daha önemli bir yer elde etmeye başladı. Bu nedenle de şirketler, korsanla mücadelede forumlara ve paylaşım programlarına yaptıklarının tersine YouTube’a karşı savaş açmak yerine uzlaşma yoluna gitmek istiyor.

NBC Universal, Time Warner’ın iştiraki Warner Brothers ve News Corporation bünyesindeki 20th Century Fox, YouTube ile masaya oturdu. Film şirketleri, YouTube’la görüntülerin sitede yayımlanmasını yasal hale getirecek bir lisans anlaşması yapmak istiyor. Şirketler ayrıca, siteden yasadışı görüntüleri yüklemeden hemen sonra silinebilmesini sağlayacak bir filtreleme mekanizması oluşturmasını da talep ediyorlar. Bazı medya kuruluşları da YouTube tarzı bir site oluşturarak rekabeti artırmak ve YouTube’u lisans anlaşmasına daha çabuk ikna etme arayışındalar. Uzmanlar, film şirketlerinin görüşmelerde sonuç alamaması durumunda konuyu mahkemeye taşıyabileceklerini ifade ediyorlar.

Film şirketleri ile görüşmeler sürüyor

Bu konu, Google tarafından da yakından izleniyor. Google yatırımcıları, YouTube’a ödenen 1.65 milyar dolarlık bedelin akıllı bir yatırım olup olmadığını sorgulamışlardı. YouTube İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Chris Maxcy, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, film şirketleriyle görüşmelerin sürdüğünü ve hem içerik ortaklığı hem de gelir paylaşımı fırsatlarının değerlendirildiğini bildirdi. Sitede, ağırlıklı olarak kullanıcıların kendi çektikleri amatör görüntüler olmasına karşın, sektör uzmanları ve araştırmacılar içeriğinin yüzde 30 ile yüzde 70 arasındaki bir bölümünün Hollywood çıkışlı, lisanslı görüntülere ait olduğunu tahmin ediyorlar.