Yozgat’ta kaz yetiştiriciliği konusunda bilimsel çalışma başlatıldı

Türkiye azalan kaz varlığı popülasyonun artırılması amacıyla Yozgat Bozok Üniversitesi Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi ilde kaz yetiştiriciliği konusunda bilimsel çalışma başlattı.

Türkiye azalan kaz varlığı popülasyonun artırılması amacıyla Yozgat Bozok Üniversitesi Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi ilde kaz yetiştiriciliği konusunda bilimsel çalışma başlattı.

Bozok Üniversitesi Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi Zootekni Bölümü tarafından başlatılan ve Bozok Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenen proje ile bölgede kazların geleneksel yapısını bozmadan ve gerçek verim seviyelerine ulaşarak üreticiler tarafından kaz yetiştiriciliğinin yaygınlaşması amaçlanıyor. Bozok Üniversitesi Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi proje sorumlusu Araştırma Görevlisi Mehmet Akif Boz, yaptığı açıklamada kaz yetiştiriciliğinin ilde Yozgat hayvancılığı içerisinde en popüler dallardan bir tanesi olduğunu söyledi. Boz, “Yozgat, Türkiye’de kaz varlığı içerisinde ilk 10 sırada yer almakta ve halk severek kaz etini tüketmektedir. İlimizde Ziraat Fakültesi açıldıktan zootekni bölümünde hayvancılık üzerine ne yapılabilir diye düşünüldüğünde ilk göze çarpan kaz yetiştiriciliği oldu. Bozok Üniversitesi olarak mevcut durumu tespit etmek amacıyla bütün köylerde birebir görüşmeyle beraber mevcut durum ortaya konulup potansiyel ölçüldü. Daha sonra gerçek verimleri ortaya koyabilmek adına köylerden toplanan 6-7 aylık kazlar üzerinde çalışmalar yapıldı. Kesim, karkas ve et özellikleri tespit edildi. Anket ve kesim çalışması sonunda Yozgat ilinde dört farklı renk türüne sahip kaz tespit edildi. Daha sonra bu kazların birbirleri arasında fark var mı veya yok mu bunu tespit etmek amacıyla Bozok Üniversitesi tarafından desteklenen projeyle farklı tüy rengine sahip kazalarda kesim ve karkas özellikleri tespit edildi.” dedi.

Yozgat’ta temin edilen kazların kalitesi ve verim durumunun tespit edilmesine yönelik çalışma içerisinde olduklarını kaydeden Boz, “Bu çalışmamızda biz 4,5 kiloluk canlı ağırlık 2,3 kilo karkas ağırlığı tespit ettik. Türkiye ortalamasının üzerinde canlı ağırlık tespit etmiş bulunuyoruz. O yüzden Yozgat kazları Türkiye’de üzerinde çalışması gerekliliği bulunuyor. Bu yüzden çalışmamıza yerli ırkları geliştirebilir miyiz veya gerçek özellikleri neler bu konunun araştırmasını yapıyoruz. Özellikle ilin batı illerine yakınlığı sebebiyle tüketim merkezleri de Ankara ve batı illeri olduğu için Yozgat ilinde kaz yetiştiriciliğinin geliştirilebilmesi için Bozok Üniversitesi olarak bütün çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.” diye konuştu.

“YOZGAT’TA 18 BİN KAZ VARLIĞI MEVCUT “

TUİK verilerine Yozgat’ta 18 bin adet kaz varlığının görüldüğünü ifade eden Boz, “Yozgat kaz yetiştiriciliği açısından oldukça büyük bir öneme sahip. Türkiye’de geçen yıl 7. sırada yer alırken, 2010 yılında 33 bin kaz varlığı ile Türkiye’de 3. sıradaydı bu yılın henüz açıklanmayan kaz varlığı verilerine göre bir artış olduğu belirtiliyor. Yörede talep karşısından yüksek verim artışı gözleniyor. Geçen yıllar 20-30 tane kaz yetiştiriciliği yapan aile varken bu yıl 150-160 seviyelerine çıktı. Popülasyonu arttıkça fiyatta yüksek seyrettikçe üretimin artacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Hedeflerinin geleneksel yapısını bozmadan ve gerçek verim seviyelerine ulaşarak kaz yetiştiriciliğini en iyi şekilde üreticilerin yapmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Boz, “Bu yönde kazların ırkların en güzel şekilde değerlendirilebilmesine maliyeti düşük verimi yüksek hayvanlarla çalışmasını sağlamak istiyoruz. Kaz eti yüksek enerjili ve yüksek kalorili etler gurubuna giriyor. Özellikle kaz eti tüketen insanlar kış döneminde tüketmeyi severler. Çünkü yağlanmaya bağlı olarak ette bir lezzet oluşur ve bu lezzet geleneksel olalar değerlendirilir. Türkiye’de dört mevsim olarak tüketim bulunmamakta sadece kış dönemine yoğunluk verilmektedir. Nisan Mayıs ayında yetiştirilen kazlar Kasım, Aralık ve Ocak aylarında kesilerek insanların protein ihtiyacını enerji ihtiyacını karşılar.” ifadelerini kullandı.