Yozgat’ta yerli üzüm tezgahtaki yerini aldı

Yozgat yöresinin kendine has köylerinde yetiştirilen ve özellikle pekmez yapımında kullanılan yerli üzüm pazardaki yerini aldı.

Yozgat yöresinin kendine has köylerinde yetiştirilen ve özellikle pekmez yapımında kullanılan yerli üzüm pazardaki yerini aldı.

Celalettin Satılmış isimli pazarcı esnafı, yıllardır mevsimsel ürünler satarak geçimini sağladığını belirterek, “İlimizde yerli üzüm hasadına yeni yeni başlanmaya başladı. Yerköy ilçemizin Karannıdere bölgesi üzüm üretim bakımından oldukça yüksek potansiyele sahiptir. En kaliteli üzümler bu bölgemizde yetiştiriliyor diyebiliriz.” dedi. Köylerdeki göçler sebebiyle bağcılığa gereken önemin verilmediğini kaydeden Satılmış, “Eskiden köyde aile nüfusu fazla olduğu için bağ bahçe işlerine önem verilirdi. Bağın bakımı yapılır, sebze ekimi daha fazla olurdu. Fakat artan göçler sebebi ile bağ bahçe işleri de kaderine terk edildi. Köyde kimse kalmayınca bağ bellemesi, budaması sulaması gibi gerekli bakımlar yapılmıyor ve bağda zamanla kuruyup yok oluyor. Böyle ilimiz köylerinde bir hayli yok olan bağ görmek mümkün. Köylerde yaşayan insanlar ancak kendi yiyecekleri kadar alanda bağ bakımı yapıyor. İnşallah bu bağlarımızın bakımı yapılarak tekrar bol verimli hale getirilir.” şeklinde konuştu.

Satılmış, tezgahta üzümün kilosunu 2 ile 2,5 TL arasında değişen fiyatlardan satışa sunduklarını belirterek, yerli üzüme halkın ilgisinin daha fazla olduğunu ifade etti.