Yrd. Doç. Dr. Veli: Diş teli her yaşta uygulanabilir

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim Dalı'ndan Yrd.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim Dalı’ndan Yrd. Doç. Dr. İlknur Veli, toplumda ortodontik tedavinin (tel tedavileri) sadece çocukluk ve genç erişkinlik dönemlerinde yapılabileceği gibi yanlış bir algı bulunduğunu, aksine her yaşta dişlere tel takılmasının mümkün olduğunu söyledi. Veli, “Güzel bir gülümseme, kişinin kendine güvenini ve yaşam kalitesini arttıran önemli bir etkendir. İyi bir gülüş, düzgün sıralanmış dişler sayesinde sağlanır. Eğer dişleriniz düzgün sıralanmamış ve çarpıksa ortodontik tedavi yöntemleri size yardımcı olabilir.” dedi.

Ortodontinin ilerleyen teknolojiye paralel olarak hastaya yeni tedavi yöntemleri ve malzemeleri sunduğunu belirten Yrd. Doç.Dr. Veli, geliştirilen estetik braketlerin, hem boyutları hem de renginin diş rengine yakınlığı sayesinde daha estetik tedaviyi imkan olanak tanıdığını belirtti. İlknur Veli, “Daha estetik tedavi yöntemlerinden biri olan, görünmeyen diş teli olarak da içten takılan diş telleri yöntemiyle dişlerin arka yüzeylerine braketler yapıştırılır. Teller, dişlerin dil tarafından geçtiği için dışarıdan bakıldığında görünmez ve hastalar tedavileri süresince rahatça gülümseyebilirler. Estetik kaygısı fazla olan bireylerde, lingual teknikle yapılan ortodontik tedaviyle tatmin edici sonuçlar elde etmek mümkündür.” şeklinde konuştu. Diğer bir yöntemin de şeffaf düzelticiler olarak bilinen şeffaf plak olduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Veli, “Dişler arasındaki sıkışıklık miktarı az olan hastalarda, hastaya özgü hazırlanan plaklar yardımıyla dişlerin düzgün sıralanması sağlanır.” dedi. Tedavi süresince estetik olarak rahatsızlık uyandırmayan bu yöntemlerin, hastaların aile, iş ve sosyal yaşamlarına hiçbir kaygı duymadan devam etmesini sağladığını ifade etti.

Ortodontik tedavilerin, güncel gelişmeler sayesinde her yaşta yapılabildiğini ancak hastaların sağlıklı dişeti dokusuna sahip olması gerektiğini vurgulayan İlknur Veli, “Sonucun mükemmelliğini belirleyen unsur, hiç kuşkusuz diş temizliğinin ve dişeti sağlığının çok iyi olmasıdır. Bunun dışında unutulmamalıdır ki ortodontik tedaviler, bir sabır sürecidir.” diye konuştu.