YSK Başkanı Em: Karar ‘veto’ değil ‘iptal’

YSK Başkanı Ali Em, BDP'nin desteklediği 7 bağımsız milletvekili adayının da içinde bulunduğu 12 bağımsız adaya yönelik alınan kararı değerlendirdi.

YSK Başkanı Ali Em, BDP’nin desteklediği 7 bağımsız milletvekili adayının da içinde bulunduğu 12 bağımsız adaya yönelik alınan kararı değerlendirdi. Em, YSK’nın verdiği kararın ‘veto’ değil ‘iptal’ olduğunu söyledi. Kararın siyasi olmadığını söyleyen Em,”Siyasi olur mu? YSK bağımsız bir kuruluştur.” dedi.
Siyasi partiye bağlı adaylarla bağımsız adayların durumlarının farklı olduğunu dile getiren Em, “Bağımsız adaylarla ilgili itiraz olur mu olmaz mı bütün bunları biz değerlendireceğiz. Bu konu ile ilgili size herhangi bir açıklama yapamayacağım çünkü sürelerin geçmesi lazım süre geçtikten sonra biz gerekli değerlendirmeyi yapacağız.” diye konuştu. “YSK’nın kararı veto değil iptaldir.” diyen Em, “Siyasi olur mu YSK bağımsız bir kuruluştur. Bağımsız adayların başvurusu değişik nedenlerden dolayı iptal oldu. Mesela Şerafettin Efe teminatı yatırmamış. Herhangi bir şeyinden dolayı değil bundan dolayı başvurusu iptal oldu” şeklinde konuştu.
Basın mensuplarının size yapılan bir itiraz var mı, eksik belge tamamlanırsa önlerinin açılması mümkün mü? Sorularına ise Em, “Bütün bunları değerlendireceğiz.” yanıtını verdi.