YSK’nın kararı Adana’da da protesto edildi

Adana'daki sivil toplum kuruluşları, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 12 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçiminde 12 adayın adaylıklarını iptal etmesini protesto etti.

Adana’daki sivil toplum kuruluşları, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 12 Haziran’da yapılacak milletvekili genel seçiminde 12 adayın adaylıklarını iptal etmesini protesto etti. Adana Barış Meclisi, DİSK, KESK, TÜMTİS, Adana Tabip Odası, Emek Partisi (EMEP), Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) gibi çok sayıda parti, sendika, dernek ve odanın katıldığı eylemde grup, 5 Ocak Meydanı’ndan İnönü Parkı’na kadar yürüdü.
“Engelli demokrasi istemiyoruz” diye slogan atan kurumları temsilen birkaç kişi üzerinde “YSK ve AK Parti’yi adalete davet ediyoruz” yazılı siyah çelengi Adana Adalet Sarayı’nın kapısına bıraktı.
Sıkı güvenlik tedbirleri altında gerçekleşen protestoda terör örgütü lehine slogan atmak isteyen kişilere polis izin vermedi. Kalabalık adına basın açıklaması yapan Sevil Aracı, YSK’nın kararını ‘linç’ olarak değerlendirdi.
Aracı, “Günler öncesinde başvuruda bulunup YSK ile görüşmeler yapan bağımsız adaylara adeta tuzak kurulmuştur.”dedi. YSK’nın her parti ve yurttaşın aday olma, seçme-seçilme hakkını kolaylaştırmak yerine engellediğini savunan Aracı, “Az çok demokratik olma iddiası olan bir ülkede böyle uygulama olmaz. Gülten Kışanak ve Sebahat Tuncel şu an milletvekili olmalarına rağmen, adaylıklarına izin verilmiyor. Bunun kabul edilecek bir yanı yok.” şeklinde konuştu.
Kurum ve kuruş temsilcileri İnönü Parkı’nda bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.