‘YSK seçimi daha öne çekmeli’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Ali Topuz, cumhurbaşkanlığı seçimi 1. tur oylamasında 367'nin bulunamaması üzerine sürecin tamamlandığını ve Anayasa gereği "derhal seçim"in devreye girdiğini söyledi.

Topuz, Yüksek Seçim Kurulu’nun Anayasa Mahkemesi’nin kararı uyarınca seçim kararını gözden geçirmesi gerektiğini belirterek, ­­­seçimin 22 Temmuz’dan daha öne çekilebileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı seçimi 1. turunda 367 milletvekilinin bulunamaması üzerine ilk tur 9 Mayıs tarihine ertelendi. CHP, 6, 9,12 ve 15 Mayıs’ta yapılması planlanan turların Anayasaya aykırı olduğunu belirterek TBMM Danışma Kurulu’nun bu kararını da Anayasa Mahkemesi’ne götürmüştü.

Konu ile ilgili soruları cevaplandıran CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, 1. turda 367 sayısının bulunamadığı gerekçesiyle sürecin tamamlandığını ve “derhal seçim”in devreye girdiğini dile getirdi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun 22 Temmuz seçim tarihini Anayasa’nın derhal seçime gidilmesi yönündeki hükmü gereğince gözden geçirmesi gerektiğini ve bu takvimin sıkıştırılmasının mümkün olduğunu kaydetti.

CHP’nin 22 Temmuz tarihine süre yetmiyor diye değil yazın zorlukları nedeniyle karşı çıktığını vurgulayan Topuz, 25 yaş düzenlemesinin bugün meclis gündemine getirilebileceğini, ancak getirilmediğini ve bunun çıkmaması durumunda sorumlunun AK Parti olacağını savundu.

Bu süreçte Meclisin yasama faaliyetlerine devam edip edemeyeceği yönündeki soruları cevaplandıran Topuz, Meclisin bu dönemde yasama faaliyetlerinde bulunabileceğini, ancak zorunlu işlerin yapılmasının siyasal etiğin gereği olduğunu ve gerginlikler çıkabileceğini kaydetti.