YSK’nın kararına ”Kandil”den talimat: Sokaklara dökülün!

YSK'nın veto kararı sonrası büyük şehirlerde patlak veren olayların sebebi belli oldu.

Yüksek Seçim Kurulu'nun, BDP destekli bağımsız milletvekili adaylarını veto kararı sonrası Güneydoğu ve İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde patlak veren olayların arkasından Kandil talimatı çıktı. Emniyet istihbaratı, PKK'nın üst yönetiminden gelen talimatla, YSK kararının bölgede çatışmaya çevirmek için kullanıldığını tespit etti.

Örgüt üyelerinin telsiz ve telefon trafiğinin deşifresinden "Sokaklara dökülün, çatışın" talimatının verildiği tespit edildi. YSK hafta başında aldığı bir kararla BDP'nin desteklediği 7 bağımsız milletvekili adayının seçimlere girmesini veto etti. Kararın ardından, Güneydoğu, İstanbul, Mersin veAdanabaşta olmak üzere binlerce kişi sokaklara indi. Olaylara müdahale etmek isteyen polis ile göstericiler arasında çatışma çıktı. Onlarca polis ve gösterici yaralandı. Bismil'de çıkan olaylarda bir kişi silahla vurularak öldürüldü.

Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'nın raporunda, Kandil Dağı'nda bulunan PKK üst düzey yöneticilerinin, kitlelerin büyükşehirlerde olaylar çıkartmaları yönünde talimat verdiği ifade edildi. İçişleri Bakanlığı Valilikleri de rapor konusunda uyardı. Edinilen bilgilere göre, Kandil yönetimi, gösterilerde molotof kokteyli ve havai fişek atılması, eylem alanına taşlı-sopalı gelinerek gösterilere müdahale eden polislere karşı konulması ve mümkünse polislerin linç edilmesi talimatı verdi. "Siyasi parti,bankave kamu binalarına da zarar verilmesi" talimatı da telsiz konuşmalarından deşifre edildi.

SABAH GAZETESİ