YSK’nın kararlarından en çok zararı AK Parti mi gördü?

Yüksek Seçim Kurulu'nun BDP'li adaylarla ilgili veto kararının AK Parti ile ilişkilendirilmesine tepki var!

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) BDP'li adaylarla ilgili veto kararının AK Parti ile ilişkilendirilmesine tepki gösterdi.

AK Parti'nin bizzat YSK mağduru olduğuna dikkat çeken Bozdağ, "Bugüne kadar biz AK Parti olarak YSK'dan çok çektik. Bu kararla AK Parti'ye fatura kesmek isteyenler büyük bir haksızlık, insafsızlık yapıyorlar.'' dedi.

Parlamentoda, YSK'nın, aralarında BDP'nin desteklediği bazı adayların da bulunduğu 12 bağımsız milletvekili adayının başvurusunu iptal etmesine ilişkin gazetecilerin sorularını cevaplayan Bozdağ, söz konusu kararla AK Parti'yi ilişkilendirme gayreti içine girenlerin olduğunu kaydetti. Bozdağ, bunun haksız, insafsız ve yanlış bir yaklaşım olduğunu ifade etti.

YSK ile AK Parti arasında herhangi bir ilişkinin söz konusu olmadığının altını çizen Bekir Bozdağ, bu kurulun bağımsız bir organ olduğunu söyledi.

Bozdağ şöyle devam etti: ''Bugüne kadar biz AK Parti olarak YSK'dan çok çektik. Bizim Genel Başkanımız 2002 seçimlerine YSK kararıyla giremedi. 2009 seçimlerinde vatandaşların kimlik numarası ile ilgili sorun çıkardı. Yurt dışındaki vatandaşların seçimde oy kullanmasına ilişkin yasa çıkardık, YSK uygulamadı. Halk oylaması sürecisini 60 güne indirdik, ama YSK yine 120 gün uyguladı. Biz bugüne kadar YSK'nın ortaya koyduğu kararlardan en çok zarar gören partiyiz. Bu kararlardan rahatsızlığımızı da dile getirdik. Ama ortaya çıkan kararlar ne olursa olsun bunlar herkesi bağlayıcı kararlardır. Biz de demokrasi ve hukukun sınırlarını zorlamadan mücadelemize devam ettik. Bu kararla AK Parti'yi irtibatlandırmak isteyenler bu karardan dolayı AK Parti'ye fatura kesmek isteyenler büyük bir haksızlık, insafsızlık yapıyorlar.''

Bozdağ, TBMM'nin olağanüstü toplanmasına ilişkin tartışmalar görüşlerin değerlendirirken, bunun şu aşamada pek makul görünmediğini söyledi.