YTL düştü daha da düşecek!

Finans kurumu Capital Economics ekonomistlerinden Neil Shearing, YTL'nin geçtiğimiz haftayı büyük bir düşüşle kapattığını ve kısa vadede daha da düşmesinin beklendiğini söyledi.

İngiliz Financial Times gazetesinde “Günün Görüşü” adlı köşede YTL ve Macar forint’inin son günlerde uğradığı değer kaybını irdeleyen Shearing, forint’in yılın ikinci yarısında değer kazanmaya başlayabileceğini ancak YTL’de daha da uzunca bir süre düşüş beklemek için iyi nedenler bulunduğunu belirtti.

Macaristan’a oranla Türkiye’nin çok daha büyük dış borcu bulunduğunu kaydeden Shearing, YTL’nin 2007 yılının sonlarına doğru hızla değer kazandığını ve bu durumun ekonominin esaslarına aykırı bir durum olduğunu belirtti.

YTL’nin doğru değerinin şu andaki düzeyinin yüzde 15 altında olduğunu da kaydeden Shearing, YTL’nin zayıflaması halinde enflasyon sorunu yaşanacağı uyarısında da bulundu.

Capital Economics, Türkiye’de faiz oranlarının yılın birinci yarısında yüzde 15.5 olarak kalmasını bekliyor.

Shearing, faiz oranlarında meydana gelebilecek değişikliklerin döviz piyasalarındaki gelişmelere bağlı olduğunu da sözlerine ekledi.

CNNTÜRK