Yüksek Seçim Kurulu bütün hazırlıklarını tamamladı

Oy pusulaları, çıkmayan boyalar gibi seçim araçlarının illere gönderildiğini belirtildi.

Siyasi partilerin radyo ve televizyonlarda yapacakları seçim propaganda konuşmaları için kura çekimi, YSK binasında yapıldı. YSK Başkanı Aydın ile birlikte 11 üyenin de katıldığı kura çekiminde siyasi parti temsilcileri de hazır bulundu. Muammer Aydın, seçim araç ve gereçlerini illere gönderdiklerini söyledi.

Oy pusulaları ve çıkmayan boyaların da illere ulaştırıldığını belirten Aydın, “seçime hazırız” dedi. Aydın, seçimlere 10 gün kala Başbakan, Bakan ve milletvekillerinin makam araçları gibi resmi daire araç ve gereçlerini kullanamayacaklarını hatırlattı.

Özel televizyonların bazı siyasi parti temsilcilerini programlara konuk olarak çağırmasıyle ilgili bir soru üzerine Aydın, programlara tüm adayların çağrılması gerektiğini aksi halde seçim yasağı ihlali yapılmış olacağını söyledi. Aydın bir başka soru üzerine de kamuoyu yoklamaları ve seçim anketi yayınlamanın son 24 saate kadar serbest olduğunu ancak, anket ve kamuoyu yoklamasının hangi firma tarafından yapıldığı, kim tarafından finanse edildiği ile kaç denek üzerinde yapıldığı gibi konuların belirtilmesi gerektiğine dikkat çekti.