Yüksek Seçim Kurulu veto kararı ile ilgili açıklama yaptı

YSK: Veto kararıyla ilgili tartışmalar yarın konuşulup karara bağlanacak

ANKARA – NTV, YSK kaynaklarından, 12 bağımsız ismin milletvekillliği adaylığının iptaliyle ortaya çıkan belirsizliğin nasıl giderileceğiyle ilgili bilgiyi elde etti.

Konuyla ilgili yarın karar vermesi gereken YSK’nın bugünkü toplantısı sonrası kaynaklar, adaylıkları iptal edilen kişilerin mennu haklarının iade edildiğine dair belgeyi getirmeleri halinde seçime girebileceklerini ifade ettiler.

YSK Başkanı Ali Em’den bir açıklama beklenirken, BDP Eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'tan da bu kararla ilgili değerlendirme geldi: Arkadaşlarımız o belgeleri hazırlıyor. Belgeleri YSK'ya yetiştireceğiz…

NTV’nin ulaştığı Yüksek Seçim Kurulu kaynakları, "eksik belgelerin ibrazı halinde adaylar seçime girebilir" açıklamasında bulundular.

Bu bilginin tartışmalara son noktayı koyup koymayacağı ise, adayların memnu haklarının (seçilmelerine engel olmadığına dair mahkemeden alınan belge) iade edildiğine dair belgeye sahip olup olmadıklarıyla ortaya çıkacak.

YSK Başkanı Ali Em’in bu gelişmeyle ilgili bir açıklama yapması beklenirken, en sıcak değerlendirme ise eski BDP genel Başkanı Selahattin Demirtaş’tan geldi: Arkadaşlarımız o belgeleri hazırlıyor. Belgeleri YSK'ya yetiştireceğiz…

YSK’nın iptal kararını, adı geçen belgelerin kendilerine sunulmadığı için verdiği belirtilmiş, adaylıkları iptal edilen isimlerin bu belgeyi neden YSK’ya sunmadıkları tartışılmış; adayların bu belgeye sahip olup olmadıkları üzerine konuşulmuştu.

Şimdi adayların elinde bu belgenin olup olmadığı, yok ise mahkemelerden bu belgenin alınmasının yarına kadar mümkün olup olmayacağı merak konusu.