Yüksekdağ: Bizi şekillendiremezler

Yüksekdağ, Deniz Gezmiş ve arkadaşları ile onların idamına el kaldıranları unutmadıklarını söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "HDP'yi bu Meclis çatısı altında istemiyorlar. Bizler onların dayatmalarına göre siyasi şekil alan bir parti değiliz. Bizi şekillendiremezler, dizayn edemezler" dedi.

Partisinin grup toplantısında kadınlara hitap eden Figen Yüksekdağ, aradan geçen zamana karşın Deniz Gezmiş ve arkadaşları ile onların idamına el kaldıranları unutmadıklarını söyledi.

Yüksekdağ, "Bugün de savaşa ve yeni ölümlere davetiye çıkarmak için el kaldırmaya hazırlanıyorlar" ifadesini kullandı.

Annelerin, Anneler Gününde de göz yaşı dökmeye devam ettiğini belirten Yüksekdağ, "Davutoğlu bir süre önce saray müdahalesi ile görevden alındı. Görevden alınırken helallik istedi. Davutoğlu'nun, bu salondaki kadınlardan, annelerden, Gezi annelerinden, Roboski annelerinden, barış annelerinden helallik istemeye yüzü yoktu. Anneler hakkını Davutoğlu'na helal etmedi, etmiyor, etmeyecek." diye konuştu.

Yaşanan koşullarda HDP'ye ihtiyaç olduğunu ileri süren Yüksekdağ, "Muhalefetin anası dayatılan başkanlık rejimi ve darbe süreci karşısında 'anayasayı askıya alıyorsunuz ama biz yine de sizin bu dayatmanıza evet diyeceğiz' diyor. Diğer en küçüğü ise neredeyse partinin anahtarını saraya verecek" değerlendirmesini yaptı.

Dokunulmazlık tartışmalarına değinen Yüksekdağ, şu görüşleri dile getirdi:

"HDP'yi Meclis dışına itmeye çalışıyorlar. Siyaset dışına demiyorum çünkü bizi hiçbir zaman siyaset dışına itmeyi başaramazlar. Bizler Meclis'e girmeden önce de siyasetin öznesi ve alternatif merkeziydik. Bu odağın Meclis'te, karşılarında bir güç olmasını istemiyorlar. HDP'yi bu Meclis çatısı altında istemiyorlar. Bizler onların dayatmalarına göre siyasi şekil alan bir parti değiliz. Bizi şekillendiremezler, dizayn edemezler."

Kadınların, evde, sokakta ve her yerde uğradığı saldırıları söyleyememenin acısını yaşadığını belirten Yüksekdağ, kendilerinin bu acıların hesabını sorma temsiliyeti ve gücü olduğunu ifade etti. Yüksekdağ, AK Parti milletvekillerinin kadın milletvekillerine söylediği en temel sözlerden birisinin Anayasa Komisyonunda yaşanan kavgada ortaya çıktığını, bu sözün "konuşma vururum" olduğunu ileri sürerek, konuşmamaları durumunda suç işlemiş olacaklarını kaydetti.

Yüksekdağ, HDP'lilerin hiçbir zaman dokunulmazlığının olmadığını vurgulayarak, milletvekillerinin evlerinin basılıp arandığını ya da sokakta polis tarafından şiddete maruz kaldıklarını iddia etti.

Figen Yüksekdağ, HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik'in kayınbiraderinin cenazesine katıldığı için hakkında fezleke hazırlandığını savundu.

"ARTIK TAŞ YERİNDEN OYNADI"

7 Haziran seçimlerinden günümüze kadar bir "darbe süreci" yaşandığını ileri süren Yüksekdağ, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da bu kapsamda "görevden alındığını" söyledi.

Yüksekdağ, şöyle devam etti:

"Yeni Başbakan seçmelerine bile gerek yok. Zaten 'profili düşük olacak' diye ilan ediyorlar. Niye seçim yapacaksınız Cumhurbaşkanı gözünü kapatsın, parmağını uzatsın parmağının denk geldiği Başbakan olur. Hepsi düşük profilli zaten. Artık taş yerinden oynadı. Davutoğlu nasıl jübileyi yaptıysa, Davutoğlu'nun yerine getirilen de onun yanına gidecek. Bugün sarayda kendisini tüketiyor."

Yüksekdağ, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile yollarını ayırdığını, İsrail ile birleştirdiğini de öne sürdü.