Yüksekova’da F-16’li cenaze

HAKKARI - Semdinli olaylarini protesto sirasinda yasamini yitiren üç kisinin topraga verildigi Yüksekova için dün adeta sinav günü gibiydi.

Gerek Basbakan Recep Tayyip Erdogan gerekse il ve ilçelerin DEHAP’li belediye baskanlarinin yeni acilara meydan vermemek için yaptigi çagrilar dün olumlu sonuç verdi. Binlerce kisinin katildigi cenaze töreni, kimsenin burnu bile kanamadan sona erdi.

Sabahin erken saatlerinde polisin ve jandarmanin engellenmesi için yollara göstericiler tarafindan kurulan barikatlara da müdahale edilmedi. Atesli silah sonucu ölen Abdülhaluk Geylani (29), Ergin Mengeç (16) ve Islam Barti (17)’nin PKK bayraklarina sarilmis tabutlari Ubeyd Camii’nden alinarak DEHAP binasinin önüne getirildi. Topluluk olasi provokasyonlara karsi kollarinda kirmizi bantlar olan yüzlerce kisi tarafindan kontrol edildi. Bu sirada gruptakiler PKK bayraklari açti. Eski DEP Milletvekili ve DTP Yürütme Kurulu Üyesi Selim Sadak burada yaptigi konusmada Meclis’in konuyu arastirmasi gerektigini söyledi. Yasamini yitirenlerin demokrasi sehidi oldugunu aktaran Sadak, bayrak yakma olaylarinin da dogru olmadigini dile getirdi. Sadak, “Hakkari Valisi Erdogan Gürbüz açiga alinmali. Semdinli’de iki kisinin ölümüyle hüzünlendik ama artik çetelerin üzeri açilacak” dedi.

UZAKTAN IZLEDILER

Binlerce kisi, cenazeleri “katil devlet” “Yasasin PKK” “Kürt gençligi Apo’nun yolunda” sloganlari esliginde omuzlarina aldi. Hakkari Valisi Erdogan Gürbüz aleyhine sloganlar da atan topluluk cenazeleri üç kilometre uzakliktaki Akalin Köyü’ne götürdü. Güvenlik güçleri toplulugu uzaktan izledi. Ancak herhangi bir müdahalede bulunmadi. Yürüyüs güzergahinda bulunan polis ve diger kamu görevlilerinin aileleri güvenlik amaciyla baska yerlere nakledildi.

UÇUSA ISLIKLI PROTESTO

Tören sirasinda iki F-16, iki de F-4 uçagi Yüksekova üzerinde 6 sorti yapti. Vatandaslar, bu duruma islik çalarak tepki gösterdi. Törenin ardindan üç kisinin cenazeleri Akalin Köyü Mezarligi’nda topraga verildi.

Olasi tepkilere karsi Yüksekova’da okullar ve resmi daireler kapatilirken, esnaf dükkanlarini açmadi. Vatandaslar da sadece ekmek almak için disariya çikti.

Taskinliga geçit yok

CenazelerIn topraga verilmesinin ardindan kalabalik, yeniden ilçe merkezine dönerek bölücü sloganlar atmaya basladi. Küçük bir grubun Hükümet Konagini taslama girisimine DEHAP’lilarin görevlendirdigi görevliler engel oldu ve grubu dagitti. Bir ara DEHAP binasi önünde toplanan kalabaligi yöneticiler ‘Tepkimizi dile getirdik, can kaybi kimseye yarar getirmez’ diyerek yatistirmaya çalisti. Yarim saat süren ugrasi sonucu grup ikna edildi.

Kepenkleri artik açin

DTP Yürütme Kurulu Üyesi Selim Sadak, mezarlikta yaptigi konusmada, “10 gündür bu olaylar nedeniyle Hakkari ve ilçelerinde esnaf kötü duruma düstü. Sizden yarin sabahtan itibaren çocuklarinizi okula göndermenizi ve isyerlerinizi açmanizi istiyorum. Bize de yakisan budur. Ayrica belediyeden de bu aksamdan itibaren Yüksekova’nin cadde ve sokaklarini temizlemesini istiyorum” dedi.

Hakkari’de sakin gün

HakkarI’de önceki gün 5’i polis 20 kisinin yaralanmasiyla sonuçlanan olaylarin ardindan kent merkezinde yasam normale döndü. Hakkari Belediye Baskani Metin Tekçe, dün kapali olan isyeri sahipleriyle görüserek isyerlerini açmalarini istedi. Gazetecilere açiklama yapan Tekçe, yasanan olaylarin, ildeki yöneticilerin merkeze hatali bilgi ulastirmasina yönelik tepki oldugunu söyledi.