Yüksekova’da şarbon paniği!

Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı 4 köy ve bir mezrada görülen şarbon hastalığından dolayı yaklaşık 30 küçükbaş, 50 büyükbaş hayvan telef oldu.

Yüksekova İlçe Tarım Müdürü Mehmet Bilgin, ilk ihbarın 8 Temmuz’da Kısıklı köyü Yemişli mezrasından geldiğini belirterek ihbarla birlikte köyde aşılama ve karantinaya başlandığını söyledi. Kesin sonuç alınması amacıyla hayvanlardan numune alarak Elazığ’a tahlile gönderdiklerini belirten Bilgin, numunelerin pozitif çıktığını ifade etti. Daha sonra Gürdere köyü ve Karlı köyü Bataklık mezrasında da aynı ihbar üzerine köylerde aşılama ve karantina başlatıldığını kaydeden Bilgin, ölen hayvanlardan alınan örneklerin araştırması sonucu Şarbon vakasının kesin olduğunu ifade etti.

Bilgin, telef olan hayvanların belediye ekipleri tarafından açılan çukurlara gömüldüğünü ifade ederek, Ankara’dan aşı istendiğini gelen aşılarla da hayvanların aşılandığını dile getirdi.

Hayvanların meralara çıkışının belli süre yasaklandığını belirten Bilgin, “Şarbon, solunum yoluyla, etlerin yenmesi ve yaralara dokunulmasıyla insanlara bulaşabilir. Dikkatli olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Köylere hayvan giriş çıkışlarının yasaklandığını vurgulayan Bilgin, aşılama çalışmalarından sonra hayvan ölümlerinin durduğunu belirtti.

Bilgin, şarbon vakasından dolayı bölgede hiç bir insanın hastalanmadığını sözlerine ekledi.