Yüksekova’ya Akmerkez yaptim

ISTANBUL - Fevzi Yurtseveri 5 ay önce 2 milyon dolar harcayarak Yüksekova'da Zagros adli büyük bir alisveris merkezi açti.

Hakkari Yüksekova’daki olaylarda en fazla hasar gören yer daha kurulali 6 ay bile olmayan Zagros Alisveris Merkezi. ‘Yüksekova’nin Akmerkezi’ olarak bilinen magaza, 2 Temmuz’da açilmisti. 6 katli magaza, sik, modern görüntüsü, yürüyen merdivenleriyle Güneydogu’nun degisen yüzünün sembolü olmustu. Ancak çok geçmeden bombalandi. Son olaylarda da barikata çarpip yoldan çikan panzer magazaya çarpti ve tasiyici ana kolonun büyük hasar görmesine neden oldu. Zagros Alisveris Merkezi’nin sahibi Fevzi Yurtseven yasadiklarini VATAN’a anlatti:

Satisa çikardim
“Yillardir ‘Güneydogulu isadamlari bölgeye yatirim yapmiyor’ deniyordu. Biz de Ankara’da açmayi planladigimiz magazayi burada açmaya karar verdik. Bölgede issizlik had safhada ve bizim gibi yatirimcilarla bu sorun çözülebilir. Magazamiz büyük bir umut yaratti. Bölgenin degisen yüzünün sembolü oldu. Ancak bu gelisme bazilarini rahatsiz etti ki, bölgedeki ilk saldiri, ilk patlama Zagros’ta oldu. 15 Agustos’ta 4. kata bomba kondu. Patlamada yürüyen merdivenlerin motoru bile patladi. Daha sonra 28 Ekim’de roketatar ile saldiri yapildi. O dönemde magazanin kapisina satilik levhasini koydum. Çünkü hasar gören arka tarafin tadilatini bitirmeden ön tarafa saldiri oluyordu.

Listede 6. siradayiz
Semdinli’deki son olayda süpheliler yakalandi. Umutlanip satma kararindan vazgeçtim. Ele geçirilen listede bizim magazanin da adi geçiyormus. Hem de 6. sirada! Sali günü yasanan olaylardan sonra tekrar endiseye kapildim. Magazalar bir türlü tam çalismaya baslamadi. Kiracilardan kira alamiyorum çünkü is yapamiyorlar. Üst kata tekstil atölyesi yaparak 300 kisiye is imkani yaratacaktim. Ama vazgeçtim. Son olaylarda binanin ana kolonu çok hasar gördü. Barikata çarpan panzer yoldan çikarak magazanin ana kolonuna çarpti. Simdi onu yaptiracagiz.

Basbakani bekliyoruz
Buranin neredeyse 24 saat korunmasi gerekir. Biz is yaparsak baska yatirimcilar da bölgeye gelir. Olaylar devlete güvenimizi sarsti. Basbakanimiz buraya gelir, bizlerle görüsürse yatirimlarimiza devam etmek istiyoruz. Sartlar böyle giderse Yüksekova’yi terk ederim.”

Yürüyen merdivenleri çok sevmislerdi
Zagros Alisveris Merkezi 2 Temmuz’da coskulu bir törenle açilmisti. Magaza, Güneydogu’da artik iyi seyler olacaginin ispati gibiydi. Halk akin etti. insanlar sadece yürüyen merdiveni görmek için bile geldi. Birçogu hayatlarinda ilk kez gördükleri yürüyen merdivenlerle eglendi. Bir ay sonra magazaya bomba kondu. 28 Ekim’de roketatarla saldiri yapildi. Son olaylarda da barikata çarpip yoldan çikan panzer magazaya çarpti ve kolonlar kirildi.