‘Yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz’

İngiltere Başbakanı Tony Blair, yeni yıl mesajında, Irak ve Afganistan'daki yükümlülüklerini 2007'de yerine getirmeye devam edeceklerini belirtti.

Blair, muhtemelen Başbakan olarak verdiği 10’uncu ve son mesajında, Orta Doğu’da barışın sağlanması yönünde çalışacaklarını da kaydetti.”Irak ve Afganistan’daki yükümlülüklerimizi 2007’de yerine getirmeye devam edeceğiz” diyen Blair, mesajında genelde iç siyasi konulara değindi.
Blair, İşçi Partisi’nden sosyal adaletle ekonomik gelişme gündemine bağlı kalmasını istedi. “Biz bir statüko partisi değiliz” diyen Blair, partisinin fikirler mücadelesinde hakim geldiğini kaydetti. Her hükümet için zor bir zamanda bulunulduğunu belirten Blair, iktidarda 10 yıl geçirdiklerine dikkati çekti.
1997’de göreve gelmesinden bu yana birbiri ardına 3 seçim kazanan Blair, geçen 10 yıl içinde iyi gelişme kaydedildiğini, ancak önlerinde mücadele etmeleri gereken başka konular bulunduğunu ifade etti.Makamını Eylülde bırakacağını da belirten Blair, küresel terörizmin, diğer ülkelerde olduğu gibi İngiltere için de bir tehdit oluşturduğunu kaydetti.