Yumrukçu öğretmen yüzümüzü kızarttı

Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu: Bakana yumruk atan saldırgan öğretmenlerin yüzünü kızarttı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a yumruk atan öğretmenin sendika üyeliğinden çıkarılması gerektiğini söyledi. Gündoğdu, “Beden eğitimi öğretmeni bizim sendikaya üye olsaydı, aynı gün disiplin kuruluna sevk ederdik. Kurulda yüzde 99,5 üyelikten çıkarıldı.” dedi. Türkiye’nin geleceğine yön verecek çocukları eğitenlerin şiddetten kaçınması gerektiğini vurgulayan Gündoğdu, yumruk olayının eğitimciler adına bir utanç olduğunu söyledi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a yumruk atan ve tutuklanarak cezaevine konulan öğretmenin üyesi olduğu sendika tarafından üyelikten çıkarılmaması tartışma konusu oldu. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Bursa’da düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin, ‘Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a yumruk atan Kayseri Kartal Endüstri Meslek Lisesi’nde Beden Eğitimi öğretmeni Şahin Şimşek sizin üyeniz olsaydı ne yapardınız’ yönündeki sorusunu cevaplandırdı. Yumruk atan öğretmeni kendi üyeleri olması halinde olayın basına yansıdığı ilk anda disiplin kuruluna sevk edeceklerini belirten Gündoğdu, “Yasa gereği önce disiplin kuruluna gönderirdik. Kurul da onu yüzde doksan dokuz buçuk üyelikten çıkarırdı.” cevabını verdi.

Bir yumrukla Türkiye’nin sorununun çözülmeyeceğini anlatan Gündoğdu, kapatılan eski DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile ile Enerji Bakanı Taner Yıldız’a yumruk atanların belli olduğunu, ancak arkasında kimlerin bulunduğunun bilinmediğine işaret etti. Bu saldırılardan medet umanların ortada olduğunu savunan Gündoğdu, onların ülkedeki insanların kardeşliğini, huzurunu hazmedemediğini söyledi.

Hukuk devletinde yumruk atarak hak aranmayacağının altını çizen Gündoğdu şöyle devam etti: “Hukuk devletinde yumrukla çözüm aramak ilkelliktir. Şiddete karşı koyması gereken bir eğitimcinin öğrencilerini Türkiye’nin geleceğini inşa ettirmek için yetiştirmesi gerekir. Öğretmenler yumrukla çözüm olamayacağını iyice anlatmalıdır. Böyle bir kişinin sendikamız bünyesinde barınması mümkün değildir. Tüm eğitimciler adına utanç verici bir durumdur.”