Yumurta satışları yüzde 90’a azaldı

Toptan yumurta satışı yapan firmalar yaptıkları açıklamada, satışlarının yüzde 90'a varan oranda azaldığını belirterek, konuyla ilgili yaşadıkları sıkıntılara dikkat çektiler.

25 yıllık yumurta satıcısı Coşkun Atik; konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yıllardır bu işin içinde olduğunu, bu sektörde bugüne kadar böyle bir düşüş yaşanmadığını ifade ederek, “Bugün bütün tavuk ve yumurta satıcıları kan ağlar duruma geldi. Bunun için bizde farklı iş alanlarına yönelerek günümüzü kurtarma arayışı içine girdik” dedi. Yıllardır dükkanında yalnızca yumurta sattığını belirten Atik, satışların azalmasıyla birlikte dükkanında, tuz, un ve patates gibi temel gıda maddelerini de satmaya başladığını söyledi.

Öte yandan, entegre tesislerde üretilen yumurtaların Avrupa standartlarının çok üzerinde işlem gördüğüne değinen Coşkun Atik, tavuk ve yumurtalara insan elinin dahi temas etmediğini ifade etti. Halkın gereksiz bir korku ve panik içinde hareket ederek yumurtadan uzak durmasının son derece yanlış olduğunu belirten satıcılar; şunları ifade ettiler: “Bugün yumurta satışlarımız %90 oranında düştü. İnsanlar yumurta almıyor ve yemiyor. Ancak pastaneden alınan bir pastada da yumurta olduğu herkesin dikkatinden kaçıyor, bugün yediğimiz kraker ve büsküvilerde de yumurta var. Yumurta satışlarının azalması nedeniyle sektör büyük bir darbe aldı. Ayakta durabilmek için yıllardır birlikte çalıştığımız işçilerimizi bile işten çıkarmak zorunda kaldık.”
Satıcılar, hükümet yetkililerinin açıklama yapmamasına tepki göstererek, tüm gerçeklerin halkla paylaşılması gerektiğini, sattıkları yumurtaların sağlıklı ve güvenilir olduğunu göstermek amacıyla yumurtaların üzerine markalama yoluna gideceklerini belirttiler.