Yumurta üreticilerinin hayalleri yıkıldı

Türkiye'nin en büyük yumurta üreten firması olan Çorum Yumurta Üretim A.Ş Genel Müdürü Vedat Kaplan, Türkiye'de ikinci kez görülen kuş gribi hastalığının bu kez yumurta sektörünü de derinden etkilediğini söyledi.

Ürünlerine güvendiklerini vurgulayan Kaplan, “Yumurtada kuş gribi olmaz, zaten hasta tavuk yumurtlamaz. Ürünlerimizin arkasındayız, herkes güvenle yiyebilir. Biz tüketiyoruz” dedi.

KOBİ’lerin başkenti olarak bilinen ve Türkiye’nin önemli yumurta merkezlerinden olan Çorum’da, 163 tavukçuluk işletmesi, 1986 yılında ‘Çorum Yumurta A.Ş’ adlı bir şirket kurdu. Küçük işletmelerin güçlerini birleştirerek yumurta ihracatında söz sahibi olmaları için kurulan şirket, üç yıl sonra sektörel dış ticaret şirketi statüsü kazandı. Haftada 13 milyon yumurta üreten Çorum Yumurta, kurulduktan 10 yıl sonra yurt dışına en çok yumurta ihracatı yapan şirketlerden biri oldu. 1999 krizinden sonra şehirde üretim yarısına kadar gerilerken, 60 şirket kapandı ve Çorum Yumurta’nın piyasa payı yüzde 5’lere kadar geriledi. Kriz döneminden sonra ise Çorum Yumurta, diğer şehirlerdeki yumurta üreticileri gibi, kapasite fazlası üretim, kişi başına yumurta tüketiminin azalması ve ihracat önündeki kalıcı engeller nedeniyle son yılları sıkıntılı geçirdi. 7 Ekim’de Manyas’ta çıkan kuş gribi hastalığı ile büyük darbe yiyen yumurta sektörü, kaybettiği yurt dışı pazarlarını yeniden kazanmaya çalışırken, Doğu’da ortaya çıkan ikinci kuş gribi salgınıyla adeta iflas noktasına geldi. Şimdiye kadar yaşadıkları en büyük krizin içinde olan yumurta üreticileri, halkı yumurta tüketmeye karşı bilinçlendirme ve tanıtımlarla krizi atlatmayı hedefliyor. Sektörde ise yüzde 50 civarında bir küçülme bekleniyor.

Çorum Yumurta Üretim A.Ş Genel Müdürü Vedat Kaplan, ilk kuş gribi hastalığının ortaya çıktığı dönemlerde vatandaşların duruma çabuk alıştığını ve sektörün iç piyasada fazla etkilenmediğini söyledi. Kaplan, Manyas’taki olayların ardından yabancı ülkelerin Türkiye’den yumurta alımını durdurduğunu hatırlattı. Ardından kaybettikleri yurt dışı pazarları tekrar kazanmak için girişimlere başladıklarını açıklayan Vedat Kaplan, Çorum’a davet ettikleri yabancı yetkilileri tekrar ihracat konusunda ikna ettiklerini dile getirdi. Yabancı heyetlerle anlaşmaya vardıkları gün Iğdır’daki vakaların ortaya çıktığını ifade eden Vedat Kaplan, “Manyas’ta hastalıklar nedeniyle Gürcistan ve Irak gibi pazarlarımızı kaybetmiştik. Tam ihracat kapıları açılmaya başlamış ve heyetleri ikna etmeyi başarmıştık ki aynı günün akşamında bu kez, Doğu’daki kuş gribi vakaları ortaya çıktı. Heyetler olumlu raporlarla döneceklerken tekrar kazanacağımız ihracat pazarını yine kaybettik” dedi.

Kuş gribinin artık global bir sorun haline geldiğini dile getiren Çorum Yumurta Üretim A.Ş Genel Müdürü Vedat Kaplan, depremle yaşamaya alışıldığı gibi kuş gribi virüsüyle de yaşamaya alışılması gerektiğini anlattı. Sağlıklı bir toplum olmak için yumurta ve tavuktan vazgeçilmeyeceğinden söz eden Kaplan, “En çok protein tavuk eti ve yumurtada var. Bizim gibi Müslüman toplumlar tavuk ve yumurtadan vazgeçemez. Bu ürünler usulüne uygun üretildiği ve pişirildiği müddetçe asla sakıncalı olmaz” diye konuştu.

Çorum Yumurta Üretim A.Ş bünyesinde görev yapan 10 veteriner hekimin şehirdeki tavuk çiftliklerinde devamlı tarama yaptığını kaydeden Vedat Kaplan, yapılan testlerle virüs olup olmadığının 15 dakikada anlaşıldığını ve Çorum’da şu ana kadar H5N1 virüsüne rastlanmadığını ifade etti. Dünya ve Türkiye’de tavuk veya yumurta yiyerek hastalık kapan hiçbir insanın bulunmadığına da dikkat çeken Kaplan, şunları söyledi: “Ürettiğimiz malın arkasındayız, yumurta tüketmede hiçbir sakınca yoktur, biz de tüketiyoruz. Hastalığa yakalananlar virüsü hep temasla kaptıklarını söylüyor. Hastalık yemekle bulaşmaz. Kuş gribi söylentilerine inanarak yumurta ve beyaz eti soframızdan kaldıramayız.”

Çorum’da 3 milyon tavuktan günlük 2 milyona yakın yumurta üretildiği bilgisini veren Vedat Kaplan, Çorum’daki kuş gribi zararının 5 milyon YTL’yi bulduğunu açıkladı. Günlük zararın 650 bin YTL olduğunu söyleyen Kaplan, ellerindeki malın değerinin “sıfır” olduğunu kaydetti. Kaplan, “Sektör bu krizden en az yüzde 50 küçülme ile kurtulur. Hükümetten yaralarımıza merhem olacak bir açıklama bekliyoruz. Devletten destek gelmezse bu hayvanların hepsi kümeste ölecek ve 85 bin kişi yumurta sektörünün yaşadığı krizden olumsuz etkilenecek” açıklamasında bulundu.

Uygun şartlarda üretilen yumurta ve tavuklarda kuş gribi riski bulunmadığını açıklayan Veteriner Hekim Hatice Bozdoğan ise, hastalıklı tavukların yumurtlamadığını ve birkaç saat içinde öldüğünü belirtti. Tavuk çiftliklerinde devamlı taramalarda bulunduklarını dile getiren Bozdoğan, Çorum’da şu ana kadar hiçbir kanatlı hayvanda H5N1 virüsü bulunmadığını bildirdi.

Çorum Yumurta Üretim Pazarlama A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Karaaslan da, kuş gribinin büyük zarar verdiği tavukçuluk sektörünün batması durumunda Türk tarımının bundan büyük zarar göreceğini söyledi. Türkiye genelinde 1 milyon 200 bin ton mısırın yumurta tavukçuluğu ve 1 milyon 300 bin ton mısırın ise et tavukçuluğu alanında tüketildiğini açıklayan Cahit Karaaslan, ayrıca, 500 bin ton yemlik buğdayın da hammadde olarak kullanıldığını belirtti. Karaaslan, “Tarımın lokomotifi tavukçuluktur. Bu sektör biterse, Türkiye’de tarım da onarılmaz bir yara alır” diye konuştu.