‘Yumurta’ya 13 yıl istendi

Erdoğan'a Mersin'de bir törende yumurta attıkları iddia edilen 9 kişi, 'Devlet büyükleri ile kamu görevlilerine hakaret ve Toplantı Kanunu'na muhalefet' suçlarından hâkim karşısına çıkacaklar.

Cumhuriyet Meydanı’nda, 11 Şubat’taki doğalgaz törenine katılan Erdoğan, halkı selamladığı sırada yumurta atılarak protesto edilmişti. Olayın ardından gözaltına alınan ve Halkevleri üyesi oldukları belirtilen zanlılardan Bozan Göçer, Şenol Yalçınkaya, İbrahim Polat, Ramazan Tunç ve Mahir Nasıroğlu tutuklanmış, Okay Kınık, İlknur Çelik, Ufuk Kurtulmaz ve Serkan Sağır da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

5 kişi tutuklu
Cezaevine gönderilen ve yaşları 20-25 arasında değişen 5 zanlının, adli makamlara adres bildirmedikleri için “bimekân” (mekânsız) sayılarak tutuklandığı öne sürüldü. Adres bildiren diğer 4 zanlının da bu nedenle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı kaydedildi.
İddianamede, 9 zanlının “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “görevli memura, devlet büyüklerine hakaret”, “kamu görevlisine, görevinden dolayı hakaret” ve “kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnmek” suçlarını işledikleri kanaatine varıldığı belirtilerek, 6 yıldan 13 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istendi. Protestocular, Mersin 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.