Yunan hükümeti ‘gensoru’ engelini aştı

Yunanistan'da ana muhalefet Radikal Sol İttifak (SYRIZA) Partisi'nin Yeni Demokrasi (ND) ve PASOK'tan oluşan koalisyon hükümeti aleyhine verdiği gensoru önergesi, '153' oyla reddedildi.

Yunanistan’da ana muhalefet Radikal Sol İttifak (SYRIZA) Partisi’nin Yeni Demokrasi (ND) ve PASOK’tan oluşan koalisyon hükümeti aleyhine verdiği gensoru önergesi, ‘153’ oyla reddedildi.

Yunanistan’da eski Devlet Radyo ve Televizyonu ERT’in polis müdahalesi ile boşaltılmasının ardından ana muhalefet SYRIZA’nın hükümet aleyhine verdiği gensoru önergesi gece yarısı yapılan oylama sonrası reddedildi. 300 üyeli parlamentoda önerge için yapılan oylamaya 294 milletvekili katıldı. Önerge, iktidar partisi milletvekillerinin 153 oyuyla az bir farkla reddedildi. SYRIZA, Yunanistan Komünist Partisi, Bağımsız Yunanlar ve Altın Şafak’tan toplam 124 milletvekili ise önergeye ‘evet’ dedi. 17 vekil oylamaya katılmadı.

Bu arada iktidarın küçük ortağı PASOK milletvekili Theodora Tsakri, SYRIZA’nın önergesine ‘evet’ oyu kullandı. Tsakri, PASOK lideri Evangelos Venizelos’un talimatıyla PASOK meclis grubundan ihraç edildi.