Yunanistan’a giren Dündar’dan dostluk mesajı

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, İpsala Sınır Kapısı'ndan Yunanistan'a giriş yasağı olduğu gerekçesiyle ülkeye sokulmadı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, İpsala Sınır Kapısı’ndan Yunanistan’a giriş yasağı olduğu gerekçesiyle ülkeye sokulmadı. Krizin iki ülke yetkilileri tarafından kısa sürede çözülmesinin ardından Yunanistan’a geçen Dündar, Alantepe Panayırı’na katıldı.

Alantepe Panayırı’nda Bursa Osmangazi Belediyesi’nin kardeş belediyelerle birlikte gerçekleştirdiği etkinlikler, Balkanlarla olan dostluk ve kardeşlik duygularının gelişmesine büyük katkı sağlıyor. Yunanistan’ın Gümülcine şehrine bağlı Kozlukebir Belediyesi tarafından Alantepe’de düzenlenen Alantepe Panayırı ve Yağlı Güreşlerine Osmangazi Belediyesi kalabalık bir heyet ile katıldı. Gümülcine’nin Kozlukebir’e bağlı Dündarlı köyünde gerçekleşen şenliklere Dündar’ın yanı sıra Rodop Pasok Milletvekili Ahmet Hacıosman, Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif, Türkiye ve Yunanistan’dan bürokratlar katıldı.

7 ASIRLIK GELENEK

7 asırlık geçmişe sahip Alantepe Yağlı Güreşleri’ne Gümülcine’nin yanı sıra Dedeağaç ve İskeçe’den vatandaşlar da ilgi gösterdi. Ağa, güreşleri başlatmasıyla beraber tüm kategorilerde 50 güreşçi ön elemelerde kıyasıya bir mücadele verdi. İlk gün güreşlerin tamamlanmasının ardından Osmangazi Belediyesi’nin desteği ile Alantepe’ye gelen ses sanatçısı Havva Karataş’ın konseri, alanı dolduran yüzlerce kişiye unutulmaz bir gün yaşattı.

“DOSTLUK VE KARDEŞLİK İÇİN BURADAYIZ”

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, törende yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Biz, kavga için değil, dostluk, kardeşlik ve barışın geliştirilmesi için bu topraklara geliyoruz. Dostun evi gönüldedir, bu gün de buraya gönülleri yapmaya geldik. Yalnızca Yunanistan’da değil, Balkan coğrafyasında, Türk ve Müslüman toplulukların yaşadığı ülkelerin tamamında, kardeş şehirler aracılığı ile çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Ancak bazı kesimler bizim bu etkinliklerimizden rahatsız olmuş olacak ki, ‘Mustafa Dündar Yunanistan’a giremez diye hakkımızda kayıt düşülmüş. Gerekli girişimlerin ardından, bunun büyütülecek bir sorun olmadığı ve Yunanistan’a girişimizin önündeki engellerin kaldırıldığı söylendi. Biz de çıkıp sizlerle buluşmak üzere buraya geldik.” Dündar, tüm çabalara rağmen dostluğun ve kardeşliğin bozulmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Alantepe Yağlı Güreşleri’nde Osmangazi Belediyesi güreşçilerinden Hüseyin Gümüşalan başaltı kategorisinde 1’incilik ödülünü kazandı. Güreşlere Selanik, Edirne, Zonguldak ve Bulgaristan’dan çok sayıda pehlivan katıldı.