Yunanistan’da hayat felç oldu!

Yunanistan'da genel grev hayatı felç ederken, yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı protesto gösterilerinde ortalık karıştı.

Ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren Yunanistan'da genel grev hayatı felç ederken, yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı protesto gösterilerinde ortalık karıştı.

KOMŞU'DA YİNE HALK SOKAKLARDA

Atina'da protesto gösterilerine katılan yüzlerce maskeli genç, polise saldırdı. Gençler polise Molotof kokteyli ve taş attı. Polisle çatışan grubun yaklaşık 300 kişilik anarşist bir grup olduğu ve dükkanların camlarını da kırdıkları bildirildi.

AP ajansına göre, Yunan polisi, başkent Atina'da 12 kişinin gözaltına alındığını ve iki polis memurunun yaralandığını açıkladı.

Selanik'te de protestocular, kamu binalarına yumurta ve yoğurt attılar.

Olaylar, alınan sert ekonomik önlemler nedeniyle çalışanların greve gitmesi ve hükümeti protesto gösterileri sırasında patlak verdi. Sendikalar, yaklaşık 300 milyar euroyu bulan borcun ödenebilmesi için alınan sert önlemleri protesto etmek için yaklaşık 1 milyon kişiye eylem çağrısı yaptı.

Bugün yapılan genel grevde ulaşım hizmetleri dururken, okullarda ders yapılmadı, hastanelerde acil dışında hizmet verilmedi ve resmi işler de yapılmadı.

ULAŞIM KESİLDİ

Protestocular ellerinde, "Bizler insanız, rakam değil", "Kapitalistlere savaş" ve "Bizi sokağa dökerseniz, önlemler hayata geçmez" yazılı pankartlar taşıdı.

Atina'da otobüs ve tramvay, grev nedeniyle çalışmazken, yalnızca metro hizmet verdi. Hava trafik kontrollerinin gece yarısı iş bırakması üzerine hava trafiği de aksadı.

Ulusal haber ajansı ANA, yayınını durdururken, ülkedeki gazeler de bugün çalışmadı.

POLİS DE GREVDE
AFP ajansına konuşan polis sendikası başkanı Hıristos Fotopulos, "Hükümetin aldığı önlemler çok ağır olduğu ve maaşımızın yüzde 50'sine denk gelen prim ödemelerini kaldırdığı için üniformalarımızla greve katılıyoruz" dedi. Greve katılan polis ve itfaiyeciler, halk tarafından alkışlandı.

Yunan parlamentosu, geçen Cuma günü kamu çalışanlarında çok ciddi maaş indirimlerine giden 4.8 milyar euroluk kemer sıkma paketini kabul etti. Pakette diğer başka harcamalarda da kesintinin yanı sıra vergi artışları da yer alıyor.