Yunanistan’da Türkçe radyo susturuldu

Yunanistan, Türkçe yayın yapan radyo istasyonunu kapatma kararı aldı.

Yunanistan Radyo-Televizyon Kurulunun (ERS), Batı Trakya’nın İskeçe bölgesinde Türkçe yayın yapan King-Kral FM adlı özel radyo istasyonunu kapatma kararı aldığı bildirildi.

ERS’nin 363/26.06.2007 sayılı kararında, King-Kral FM’in Farklı isimler altında, ERS tarafından özel radyoların yayınına ayrılan frekansın dışında yayın yaptığı ve İstasyonu tanıtıcı isim ve cıngıl kullanmadan yabancı bir ülkenin başka dildeki programını naklen yayınladığının belirlenmesi üzerine”, faaliyetlerinin kesin olarak durdurulmasının kararlaştırıldığı? belirtildi.

İskeçe bölgesinde Türkçe yayın yapan iki özel radyodan biri olan ve dağlık kesimde de dinlenebilen radyonun sahibi Hüseyin Karadayı, radyosunun kapatılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, ERS’nin kararında öne sürülen gerekçelerin gerçek dışı olduğunu ve İskeçe bölgesinde 1994 yılından beri yayın yapan King-Kral FM’in, Yunanistan’da özel radyolar için bugün geçerli olan yasal çerçevenin dışında hiçbir faaliyetinin bulunmadığını söyledi.

ERS’nin daha önce de benzer gerekçelerle King-Kral FM’i kapatma kararı aldığını, ancak yasal yollardan yapılan itirazlar üzerine yürütmenin durdurulduğunu belirten Karadayı, şöyle dedi:

Bizler, diğer özel radyoların yaptığının dışında yasa dışı bir şey yapmadığımızdan eminiz. Burada asıl amaç, bölgede Türkçe yayın yapan radyoları susturmak. Bu konuda daha önce de çeşitli nedenlerle 20 bin avronun üzerinde para cezalarına çarptırıldım. Ancak, gücümüz yettiği yere kadar çalışmalarımızı sürdürmekte kararlıyız dedi.