Yunanistan’dan Türkiye’ye Ege tepkisi

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras, ''Türkiye'nin son zamanlarda özellikle Ege Denizi'ndeki faaliyetlerinin düşündürücü olduğunu'' söyledi.

Delavekuras yaptığı basın toplantısında, sorular üzerine, Türk savaş gemilerinin Ege’deki zararsız geçiş faaliyetleri ile Kıbrıs sorunu konularına değindi.

Söz konusu faaliyetlerin düşündürücü olduğunu belirten ve Uluslararası Deniz Hukuku bir yana bırakılarak konunun özüne bakılması gerektiğini kaydeden sözcü, ”Şu anda zararsız geçiş olup olmadığını sorgulamıyorum. Yunanistan’ın ilişkilerin iyileştirilmesi için çaba gösterme isteğini taşıdığı kritik bir dönemde Türkiye’nin gönderdiği mesaja odaklanıyorum. Şu anda böyle faaliyetler olması kesinlikle düşündürüyor” dedi.

Konunun Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile de ele alınacağını kaydeden sözcü, şunları kaydetti:

”Geçtiğimiz gün Yönlendirme Komitesi toplantısı vardı ve çok iyi bir görüşmeydi. Bizdeki izlenim Türk tarafında da görüşme, işbirliği alanları bulunması isteği olduğu yönünde. Geniş çerçevede konular ele alındı. Ticaret, ekonomi, turizm, taşımacılık, enerji, çevre, tarım, kültür ve doğal afetler ile mücadele konuları görüşüldü. Sadece sorunlu konular değil, yeni işbirliği alanları yaratılması ve ilerlenmesi konusu üzerinde konuşuldu. Bu bizim yaklaşımımız. Dışişleri Bakanı Yardımcısı da (Dimitri Druças) bu düşünceyle, büyük ihtimalle mart ayı içinde Ankara’yı ziyaret edecek. Türk tarafından da bunu görmeyi bekliyoruz.”

Delavekuras, sorular üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren Taşınmaz Mal Komisyonu’nun Kıbrıslı Rumlar için ”etkin iç hukuk yolu” olduğu yönündeki hükmüne de değindi.

”Kıbrıs konusu işgal konusu ve olmaya da devam ediyor” diyen sözcü, bunun sonuçları ve bundan doğan yükümlülüklerin Türkiye’ye ait olduğunu söyledi.

AİHM’nin aldığı kararın büyük dikkatle incelenmesi gerektiğini, Türkiye’nin sorumluluğunun tanındığını, Ada’da var olan işgal gerçeğinin geçersiz kılınmadığını söyleyen Delavekuras, ”Kıbrıs meselesinin çözülmesi gerekli. Bununla birlikte bu konu da çözümlenecek. Önemli olan Türkiye ile Kıbrıs Türk tarafının müzakerelere, çözüm hedefiyle gelmesi, nitekim durum böyle devam edemez” dedi.