Yunanistan’nın ihracatta artış umudu

Atina'da Marka Ticaret Heyeti Çalışmasının Yunanistan'a ihracatı artırması bekleniyor.

Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın patronajı ve Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) organizasyonuyla 21-22 Mart 2006 tarihleri arasında Yunanistan pazarına yönelik olarak Atina’da düzenlenen Marka Ticaret Heyeti çalışmasının, bu ülkeye olan tekstil ihracatını beş katına çıkarması bekleniyor.
EHKİB Başkanı Jak Eskinazi, Yunanistan’a hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının 2005 yılı itibariyle 131 milyon dolar olduğunu hatırlatarak, bu organizasyon sonrasında gerçekleştirilmesi muhtemel iş bağlantıları sonucu bu rakamın önümüzdeki yıllarda 500 ile 750 milyon dolara ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Eskinazi, Çin ve Hindistan gibi ülkelerin ucuz işgücü ve sübvansiyona dayalı haksız rekabetini hatırlatarak, buna karşı hedef pazarlara yönelik Marka Ticaret Heyeti organizasyonlarıyla nitelikli ve kaliteli ürünleri ortaya koyup sektörü tanıttıklarını, Türkiye genelinden seçilmiş 26 markalı ürün ziyareti gerçekleştiğini belirtti.

Eskinazi’nin verdiği bilgilere göre, bu organizasyona iki gün içinde 150’yi aşkın firmadan 200’ün üzerinde yabancı firma temsilcisi iştirak etti. Ziyaretçiler, ağırlıklı olarak başta Atina olmak üzere Yunanistan’ın Selanik ve Pire gibi belli başlı şehirlerinde yerleşik perakendeciler, mağaza zincirleri, acenteler ve ithalatçılardan oluştu.

“Turkish Fashion Break Atina” adı altında düzenlenen organizasyon, gerek sunulan ürünlerin kalitesi, gerekse tanıtım konsepti açısından Yunan iş çevreleri tarafından büyük beğeniyle karşılaştı. Bu organizasyonla Çin’in ürünleriyle yoğun olarak yer aldığı Yunanistan pazarında Türkiye’nin yüksek kaliteli marka üreticisi kimliğini ortaya çıkarmak adına önemli bir fırsat yakalandı.

Organizasyonun Yunanistan pazarındaki tanıtım çalışmaları için önemli bütçeler ayrıldığı da verilen bilgiler arasında. Yapılan davet çalışmaları kapsamında 5 bini aşkın Yunanlı firmaya davetler posta yoluyla iletildi, e-mail ve telemarketing yoluyla sözkonusu duyuru çalışmaları desteklendi, ayrıca ülkenin önde gelen yüksek tirajlı gazeteleri olan Elefterophia ve Imeressia gazetelerine ilanlar verildi. Atina Ticaret Odası ve Helenik Giyim Sanayicileri Derneği, üyelerine yönelik duyuru çalışmalarıyla organizasyona büyük çaplı destek verdiler.

Yunanistan pazarında Türkiye’nin hazır giyimde markalı ürün üreten ülke imajının yerleştirilebilmesi adına önemli bir adım teşkil eden bu organizasyonun önümüzdeki dönemlerde tekrarının önem taşıdığı ve organizasyonların diğer hedef pazarlara yönelik olarak da devam etmesinin sektöre büyük fayda sağlayacağı dile getirildi.