Yunanlar’ın Kuşgribi’nden gözü korktu

Türkiye'nin bazı bölgelerinde yaşanan kuş gribi vakaları sebebiyle Balıkesir'in Ayvalık ilçesine Yunan turistlerin gelmemesi yetkilileri harekete geçirdi.

Toplantıya İlçe Emniyet Müdürü Ayhan Güci, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Yılmaz Kocaer ve Yunanistan ile Türkiye arasında deniz taşımacılığı yapan Eşref Jale katıldı. Jale, “Midilli’de, Ayvalık’ta kuş gribi olduğu yönünde halk arasında iddialar yayıldı. Ayrıca Türkiye’den Midilli’ye giden insanlarımız ilaçlı halıya bastırılıyor, araçları dezenfekte ediliyor.” dedi.

Jale, Türkiye’ye gelen az sayıdaki turiste ise kuş gribi ve alınabilecek tedbirler hakkında broşürler dağıtıldığını iddia etti. Ayvalık’a yıl içinde 45 bin Yunan geldiğini ve kişi başına ortalama 150 Euro harcama yaptıklarını hatırlatan Eşref Jale, Midilli Adası’nda da kuş gribi vakaları görüldüğüne dair Yunan mahalli basınında haberler çıktığını ileri sürdü.

Kaymakam Madenoğlu ise, şu ana kadar Ayvalık ve civarında hiçbir kuş gribi vakasına rastlanmadığını, buna rağmen her türlü tedbirin alındığını bildirdi. Madenoğlu, gelecek turistlere bölgede kuş gribinin şu ana kadar görülmediğinin anlatılması gerektiğini, bu yönde çalışmalar yapılacağını kaydetti.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kocaer de, bu söylentilerin artmasıyla birlikte kesilen Yunan turist akışının esnafı olumsuz etkilediğini söyledi.