Yunanlıyım dedi soydu

Yaz tatillerini İstanbul’da geçirmek için İstanbul’a gelen Güney Koreli 2 kadın öğrenci, kendini Yunanlı olarak tanıtan ve İngilizce konuşan bir kişi tarafından gezdirildikten sonra meyve suyu içirilip uyutularak soyuldu.

Edinilen bilgiye göre olay saat 16.30 sıralarında Kuruçeşme’deki Cemil Topuzlu Parkı’nda meydana geldi. Fatih’te bir otelde kalan ve 3 gün önce İstanbul’a geldikleri öğrenilen, Kim Yong ve Sunhi Çoi isimli 2 öğrenci, Sultanahmet civarında dolaşırken, Yunanlı ve isminin Nikolas olduğnu söyleyen 40 yaşlarında bir kişi ile tanıştı. Şahıs, Koreli kadınlarla bir müddet gezdikten sonra turistleri otobüsle Beşiktaş istikametine götürdü. Dolmabahçe’den Kuruçeşme’ye kadar turistlerle beraber yürüyen adam, kadınlarla İngilizce konuşarak iletişim kurdu. İstanbul’u bilmeyen Koreli öğrencilere yemek ve dondurma ısmarlayan adam, daha sonra onları Cemil Topuzlu Parkı’na götürdü. Centilmen görünerek kadınların gönlünü kazanan şahıs, burada turistlere ilaçlı meyve suyu içirdi. Turistlerin uykuya daldığını gören adam, kadınların üzerinde bulunan 100 Dolar, Bin 100 Kore Wonu ile kamera, MP3 çalarını ve kredi kartlarını alarak uzaklaştı.

Bir ağacın altında baygın halde yatan turistleri gören parkın temizlik görevlileri durumu polise bildirdi. Olay yerine gelen polis ekipleri vatandaşların yardımıyla uyuyan turistleri uyandırdı. Ancak kadın turistler ayakta duramayınca ambulansa bilgi verildi.

Olay yerine gelen sağlık görevlileri, yürümekte güçlük çeken turistlerin koluna girerek ambulansa götürdü. Ambulansta ilk müdahalesi yapılan turistler daha sonra Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

İlaçlı meyve suyunu içen turistler, hastanedeki müdahalelere rağmen ancak 7 saat sonra kendine gelebildi. Polis ekipleri de turistlerin ifadelerini aldı.