Yurdun doğusu sellerle boğuşuyor

Samsun'da sağanak yağışın neden olduğu sel ve su baskınlarının yol açtığı olumsuzlukları giderme çalışmaları devam ederken, sel sularına kapıldığı bildirilen köy imamını arama çalışmaları da sürüyor.

İngenç, sağanak yağış sonrasında yaşanan su baskınları üzerine oluşturulan merkezin halen çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Su baskınlarının neden olduğu olumsuzlukların giderilmeye çalışıldığını belirten İngenç, kapalı olan
28 köy yolundan 24’ünün açıldığını söyledi. Halen Çarşamba’ya bağlı Selimiye ve Eğridere ile Ayvacık’a bağlı Çökekli ve Sofular köyleri ile ulaşım sağlanmasına çalışıldığını bildiren İngenç, muhtemelen bu köy yollarının da akşam saatlerine kadar açılacağını söyledi.

Selden zarar gören köprülerde gerekli onarımların yapıldığını, Terme’deki bazı ev ve işyerlerindeki bodrum katlardaki su boşaltma işlemlerinin sürdüğünü belirten İngenç, yaşamın normale dönmeye başladığını kaydetti.

KAYIP İMAM

Sel sularına kapılarak kaybolan Köroğlu köyü imamı Ali Aybaş’ı arama çalışmalarının devam ettiğini de belirten İngenç, şunları kaydetti:

”Bildiğiniz gibi Köroğlu köyü imamının kaybolması ve hala bulunamayışı hepimizi üzmüştür. İki arama köpeği, 2 araç ve dokuz kişiden oluşan Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği ekipleri Köroğlu köyü ile Çakmak Barajı arasında aramalara devam etmektedir. Temennimiz bu acılı olaydan sonra hiç olmazsa imamımızın cesedine ulaşabilmektedir.”

HASAR TESPİTİ

Bölgede ekili alanlardaki hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini de bildiren İngenç, şu ana kadar Terme’de 11 bin dekar, Çarşamba’da da 12 bin dekar dolayında ekili alanını zarar gördüğünün anlaşıldığını kaydetti.

Zarar gören alanların fındık bahçeleri ile mısır ve soya fasulyesi ağırlıklı ekili alanlar olduğunu anlatan İngenç, ”İl Tarım Müdürlüğü’nce oluşturulan ekiplerimiz ilçelerimizde hasar tespitine devam ediyor” dedi. İngenç, bölge yaşanan elektrik ve telefon arazılarının giderildiğini de bildirdi.

ERZURUM-AĞRI KARAYOLU SEL NEDENİYLE ULAŞIMA KAPANDI

Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Horasan-Eleşkirt-Ağrı karayolunun 42 ve 43. kilometreleri sel nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor. Ulaşıma kapanan karayolunun açılması için çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi.