Yurt dışından gelen yardım malzemeleri kötüymüş

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 1999 Depremi'nde yurt dışından Türkiye'ye gönderilen ve gümrükte bekletilen yardım malzemelerinin kullanılmış ve kötü olması nedeniyle depremzedelere dağıtılmadığının tesbit edildiğini söyledi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 1999 Depremi’nde yurt dışından Türkiye’ye getirilen ve hâlâ gümrükte bekletilen yardım malzemeleri hakkında açıklama yaptı. Bakan Tüzmen, gümrükte bekletilen yardım malzemelerinin kullanılmış ve kötü olması nedeniyle depremzedelere dağıtılmadığının tesbit edildiğini söyledi. Tüzmen, “1999 yılında depremden sonra gelen yardımlar o günün kriz masaları tarafından yönlendiriliyor. 1999’da gelen bu yardım malzemelerinin depremzedelere gönderilmesinin uygun olmadığı tesbit ediliyor. Çünkü hakikaten çok kullanılmış ve kötü eşyalar. Dolayısıyla yardım malzemeleri gümrükte bırakılıyor” dedi.

Ankara’da bir ayakkabı fuarının açılışı için Altınpark’taki Expocenter’a gelen Bakan Tüzmen, 1999 Depremi’nde depremzedelere ulaştırılmak üzere yabancı ülkelerden gelen yardım malzemelerinin bugüne kadar gümrük binasında bekletilmesi konusunda açıklamada bulundu. Tüzmen, 1999 yılındaki depremden sonra gelen yardım malzemelerinin o günün kriz masaları tarafından yönlendirildiğini söyledi. Tüzmen, gelen malların kullanılmış ve kötü olduğu için depremzedelere gönderilmediğini kaydetti. Tüzmen, sözü edilen eşyaların yüzlerce konteynerden oluşmadığını 3-4 konteyner dolusu olduğunu ifade etti.

Tüzmen, 1963’ten beri gelen mallarla birlikte 1999 Depremi’ndeki gönderilmeyen malların birleşmesiyle TASİŞ’e ait yaklaşık 40 dönümlük arazinin 7 bin ton tutarındaki malzemeyle doldurularak arazinin kullanılamaz olduğunu söyledi. Tüzmen, çalışmaların başlatıldığını, tasfiye komisyonu kurulduktan sonra bekletilen malların satışının yapılacağını açıkladı. Bakan Tüzmen, satılamayan malların imha edileceğini, bir kısmının da başka yere aktarılacağını kaydetti.

Tüzmen, kullanılmayan malzemelerin, gümrük arazisinde 1963 yılından beri bekletilmesinin ‘asıl enteresan konu’ olduğunu belirtti. Olay ortaya çıktığında yaptığı ilk açıklamada söylediği, “Buradaki malları en azından Pakistan’a gönderebiliriz” sözünün kendisine hatırlatılması üzerine Tüzmen, İstanbul’da yaptığı denetlemede, malların depremzedelere gönderilemeyecek kadar kötü olduğunu gördüğünü ve depremzedelere gönderilerek moral bozukluğuna sebebiyet vermek istemediklerini dile getirdi.