Yurtbank’in eski patronu Balkaner 16 yil hapis!

Yurtbank'in zarara ugratilmasina iliskin verilen kararin Yargitay tarafindan bozulmasindan sonra tekrar görülen davada, bankanin eski patronu Ali Avni Balkaner hakkinda toplam 16 yil 5 ay 27 gün hapis cezasi verildi.

Mahkeme Baskani Mustafa Akin, durusmada son sözü sorulan Ali Avni Balkaner’in, her ne kadar mahkemeyi Yassi Ada ya da Engizisyon mahkemesine benzetse de mahkemedeki saygili davranislari ve sabikasiz olusunu yogun indirim sebebi olarak kabul ettiklerini söyledi.

Yargitay’in bozma kararindan sonra Istanbul 8. agir ceza mahkemesinde tekrar görülmeye baslanan davanin 7. celsesine tutuklu sanik Ali Avni Balkaner ile tutuksuz 13 sanik katildi.

Mahkeme Baskani Mubtafa Akin, sanik Ali Avni Balkaner’in avukati Adem Koyuncu’nun, celse arasinda verdigi dilekçesi ile savunmasini yapmasi için ek süre istedigini söyledi. Davanin senelerden beri devam ettigini ve mahkeme tarafindan daha önceden hüküm verildigini hatirlatan Baskan Akin, yeniden yapilan yargilamanin da 7. celsesine gelindigini söyledi. Bu 7 celsede de ayni sanik avukatina savunma için süre verildigini belirten Akin, yargilamanin uzamasi halinde bir kisim saniklarin eylemlerinin ortaya çiktiginda, uygulanacak ceza maddesinin öngördügü zaman asimi süresinin dolma ihtimalinin çok yüksek bulundugunu ve bu nedenle savunma için yapilan ek süre talebinin reddine karar verdiklerini ifade etti.

Sanik Ahmet Ugur Balkaner’in avukati Cenk Alp Durak, daha önceki celselerde Tasarruf Mevduati Sigorta Fonu’na yazilan bir yazi ile saniklarin, “Etkin Pismanlik” indiriminden faydalanabilmeleri için üzerlerine atili borçlari Fona ödeyip ödemediklerinin soruldugunu hatirlatarak, henüz bir cevap gönderilmedigini, bu cevabin beklenilmesinin durusmanin akibeti açisindan önemli oldugunu söyledi.

Ali Avni Balkaner ve avukati Adem Koyuncu haricindeki tüm sanik ve avukatlarin son savunmalarini daha önceki celselerde yaptiklarini belirten Baskan Akin, Balkaner’e son savunmasini sordu. Savunmasini yapmak için tekrar süre isteyen Balkaner, “Savunmami simdi yapmayacagim. Ancak TMSF’nin cevabi yazilarina karçi bazi açiklamalarda bulunmak istiyorum.” dedi.

Balkaner, daha önceden kendisinin TMSF’ye sorulmasini istedigi 5 soru konusunda ve TMSF’nin cevabi yazilarina karsi 5 ana baslik altinda yaklasik 2 saat açiklamalarda bulundu. Açiklamalarinin ardindan Balkaner, “Burasi çok mühim” diye basladigi bölümde, “Ben 35 yil hapis yatabilirim. 35 sene çok. Yetmezse 200 sene yasarim, 70 sene de yatarim ama dolandirici olarak degil. 800 milyon dolar koymus, 12 milyon dolar almis kisi olarak beni animsayin ve bana 35 yil hapis verdim deyin, ben kabulüm. Ancak 800 milyon dolar koydugumuz dikkate alinmayip da yalniz böyle çekmistir, çalmistir, çirpmistir deyince insanin agrina gidiyor. Kabullenemedigim kisim budur.” seklinde konustu.

Mahkeme Baskani Mustafa Akin, verilen yarim saatlik bir aranin ardindan sanik Ali Avni Balkaner’e son sözünü sordu. Son sözünün sorulmasinin karar verilecegi anlamina geldigini ve daha önceki kararda son sözünün sorulmamasinin Yargitay tarafindan bozma gerekçesi olarak gösterildigini bilen Balkaner, son sözünü savunmasini yapmadigi için söylemeyecegini ifade etti.

Balkaner, “Son olarak mi ne diyorum. Burasi Yassi Ada ve Engizisyon Mahkemelerini geçti. Biz savunma için süre istiyoruz, siz ise durusmayi hiçbir yere getirmeden, bilmez kisilerin eksik ve yanlis beyanlariyla hazirladiklari raporlarla karar vermeye çalisiyorsunuz. Bu nedenle son sözümü söylemiyorum.” diye konustu.

Mahkeme Baskani Mustafa Akin’in “Bu sözleriniz, hukuki prosedür geregi son sözleriniz oluyor iste” seklindeki sözleri üzerine Balkaner, “Son sözümü söylemeden önce savunmami yapmak ve sonrasinda son sözümü söylemek için süre istiyorum.” dedi.

Diger saniklar da son sözlerinde suç isleme kasti içerisinde hareket etmediklerini, eylemlerinin bir suç unsuru tasimadigini ileri sürerek haklarinda beraat karari verilmesini talep ettiler. Sanik avukatlari da müvekkillerinin ifadeleri dogrultusunda beraat karari verilmesini istediler.

Durusmaya, saniklar ile avukatlarinin son sözlerini söylemelerinden sonra yaklasik 2 saat karar için ara verildi. Aranin ardindan saat 18.15 siralarinda baslayan durusmada Mahkeme Baskani Mustafa Akin, sanik Ali Avni Balkaner’in, her ne kadar mahkemeyi Yassi Ada ya da Engizisyon mahkemesine benzetse de mahkemedeki saygili davranislari ve sabikasiz olusunu verilen cezada yogun indirim sebebi olarak kabul ettiklerini söyledi. Akin, mal varliklarinin tamamini ise TMSF’ye ödeme olarak kabul ettiklerini ve bunun da Yeni TCK’da karsiligi 168/2 maddesinde yer alan etkin pismanlik indirimi olarak kabul ettiklerini belirtti.

Baskan Akin, sanik Ali Avni Balkaner hakkinda “Tahsis edilmemesi gereken kredi açilmasini saglamak suretiyle dolandiricilik” suçundan 3 yil 7 ay 22 gün hapis ve 260 bin 400 YTL para cezasi verdiklerini söyledi. Balkaner’e ayrica “Inançli islemler nedeniyle Nitelikli Zimmet” suçlamasiyla 5 yil 6 ay 20 gün hapis ve 555 bin 500 YTL hapis cezasi verdiklerini belirten Akin, “Off-Shore hesaplari üzerinden bankayi vasita kilmak suretiyle Dolandiricilik” suçundan ise 7 Yil 3 Ay 15 gün hapis ve 520 bin 800 YTL para cezasi verdiklerini söyledi. Balkaner, “Nitelikli Zimmet” ve “Nitelikli Dolandiricilik” suçlarindan toplam olarak 16 yil 5 ay 27 gün hapis ve 1 milyon 336 bin 700 YTL para cezasina mahkum edildi.

Fona devredilen Yurtbank’in yönetim Kurulu’na Hazine tarafindan atanan Metin Aytaç’in da aralarinda bulundugu 22 sanik hakkinda Nitelikli dolandiricilik suçundan toplam 1 yil 15 gün ile 1 yil 6 ay arasinda degisen hapis cezalari verildi.

Kararda 8 sanik hakkinda ise 2 yil 1 ay ile 3 yil 1 ay 15 gün arasinda degisen hapis cezalari verildi. Bu arada daha önceki kararda beraatine karar verilen sanik Oya Ekinci’nin ise halen bulunamadigi ve ifadesinin alinamadigini belirten Baskan Mustafa Akin, Yargitay’in bozma kararinin sanik aleyhine oldugunu belirterek, dosyasinin ayrilarak yeniden yargilamasina karar verdiklerini açikladi.