Yurtlar Milli Egitim’e baglansin

IZMIR - Egitimciler Birligi Sendikasi (Egitim Bir Sen) Genel Baskani Ahmet Gündogdu, Malatya Çocuk Yurdu'ndaki dayak skandalinin önüne, bu tür kurumlarin Milli Egitim Bakanligi'na devredilmesiyle geçilebilecegini söyledi.

YÖK konusunda da açiklamalar yapan Genel Baskan Gündogdu, egitimi en iyi ögretmenlerin bildigini ifade ederek, “Cumhurbaskani’na, Basbakan’a ve Meclis’e çagrida bulunuyorum ve diyorum ki bugünü okuyamayan Anayasamiz’i degistirin ve bu YÖK’e haddini bildirin. Bu YÖK’ün, milleti ve milletin degerlerini hazmetme kapasitesini gelistirin. Bunu cumhuriyet adina istiyorum.” dedi.

Egitim Bir Sen Izmir Subesi tarafindan Hasan Saglam Ögretmenevi’nde verilen iftar yemeginde konusan Ahmet Gündogdu, televizyon ekranlarindan 0-6 yas grubu çocuklara yapilan iskenceleri seyrederken Amerikan askerlerinin Irak’ta yaptigi zulümleri hatirladigini söyledi. Kiz meslek liselerinin önünün açilmasini ve çocuk gelisimi bölümü mezunlarinin yetistirme yurtlarinda istihdam edilmesini öneren Gündogdu, “Neden kiz meslek lisesi mezunlarinin ve meslek yüksekokullarini bitirenlerin bu yuvalarda istihdamini önemsemiyoruz da is bulamayan bazi insanlarin referansiyla aldigi paradan memnun olmayan ama ekmek için mecbur kalan, kahrolsun diye diye çocuklarimiza, gelecegimize zulmeden anlayislara razi oluyoruz? Ben bu yuvalarin mümkünse Milli Egitim Bakanligi’na baglanmasini, Bakanligimiz araciligiyla alaninda mesleki egitimleri itibariyle yetismis kizlarimizin ögretmen maasiyla istihdam edilmesini ve bu yaramizi kanamaktan kurtarmalarini istiyorum.” seklinde konustu.

Ülkenin gelismesinde en büyük eksikligin egitim oldugunu ifade eden Gündogdu, çocuklarin emanet edildigi mekanlara sirketlerden asgari ücretle eleman alinamayacagini kaydetti. Meslek liselerinin önünün kapatilmasini çok ciddi bir hata olarak yorumlayan Gündogdu, “Mesleki egitimin katkisini kavrayamayan bir YÖK’ün mevcudiyetini muhafaza ediyor olmasi ülkenin büyük bir kaybidir. Neden mesleki egitime önem verip de issizligi is garantili egitimle arttirmiyoruz?” diye konustu.

YÖK’ün sinir tanimaz bir tutum içinde oldugunu belirten Egitim Bir Sen Genel Baskani Ahmet Gündogdu, “Tutuklanan 100. Yil Üniversitesi Rektörü’nü cumhuriyet adina sahiplenme sözleri, ‘Cumhurun disinda bir cumhuriyet tanimi mi var?’ sorusunu beraberinde getiriyor. Biz egitim çalisanlariyiz, cumhuriyetin ilkelerini en iyi biz biliriz. Bu ilkeler içinde yolsuzlugu korumak, gözetlemek ve saibeleri örtmek gibi bir ilke var da bunu YÖK biliyor, bu millet mi bilmiyor?” dedi.

Türkiye’nin 48 yil önce Avrupa Birligi’ne (AB) girebilmek için zorlu bir mücadeleye basladigini ve 3 Ekim’de bu maratondan basariyla çiktigini kaydeden Gündogdu, ancak bazi kesimlerin ellerindeki imkanlarin gitmemesi için cumhuriyeti öne sürdüklerini söyledi. Bu tür kisi ve kuruluslarin tutumlarinin Anayasa degisikligiyle ortadan kaldirilabilecegini aktaran Egitim Bir Sen Genel Baskani, sunlari kaydetti: “3 Ekim, Türkiye’nin 48 yillik siyasi tarihinde önemli bir milattir. AB sürecinde bu milatin önünümüze koydugu çalisilacak birçok dersler içinde bilim de var. AB’nin diliyle söylüyorum, Cumhurbaskani’na, Basbakan’a ve Meclis’e çagrida bulunuyorum ve diyorum ki bugünü okuyamayan Anayasamiz’i degistirin ve bu YÖK’ün haddini bildirin.”

Iftar yemegine Izmir Il Milli Egitim Müdürü Kamil Aydogan, Orman Bölge Müdürü Ismail Üzmez, Il Çevre ve Orman Müdürü Osman Tatar, Il Kültür ve Turizm Müdürü Metin Atsal, Egitim Bir Sen Izmir Sube Baskani Abdurrahim Senocak ve yaklasik 500 egitimci katildi.