Yurtta dayak iddiasi bilmece oldu

Geçtigimiz gün (7 Kasim 2005) 265 ögrencinin egitim gördügü Çok Programli Lisenin erkek pansiyonunda kalan 110 ögrenci, okul müdür yardimcisi tarafindan önce siraya dizildiklerini ve ardindan sopa ile dövüldüklerini iddia etti. Dayak sebebiyle bir ögrencinin kolunun kirildigi ve bir ögrencininde elinin çatladigi belirtildi.

Olayin duyulmasinin ardindan Refahiye ilçesine giden Erzincan Vali Vekili Halil Ibrahim Ertekin ve beraberindeki heyet, pansiyonda kalan ögrencilerden bazilarini bir odada toplayarak görüslerini aldilar. Olayin duyulmasinin ardindan Refahiye Ilçe Kaymakami Köksal Sakalar’in sorusturma baslattigini ve kendilerininde 2 ilkögretim müfettigisi gerekli incelemeleri yapmasi için görevlendirdiklerini açiklayan Vali Vekili Ertekin, gerekli incelemelerin sürdürüldügünü ve sonuçlarina göre hareket edilecegini kaydetti.

Dayak olayinin okulun tuvaletlerinin tadilatta olmasi ve bir ögrencinin çöp tenekesine pislemesi ile meydana geldigi iddia ediliyor. Okul müdür yardimcisi Y.G.’nin bunu sabah fark etmesi ile birlikte 110 ögrenciyi siraya dizerek sopa ile dövdügü iddia edilmisti. Dayak yiyerek elinin çatladigini iddia eden Lise 1. sinif ögrencisi E.I. (14) ve kolunun dayak olayi sebebiyle kirildigini belirten lise 2. sinif ögrencisi H.K. (15), olayin üzerinden 4 gün geçmesinin ardindan ögretmenin kendilerini dövdügü iddialarini kabul etmedi. Iki ögrenci, çatlak ve kol kiriginin köylerinde meydana geldigini belirttiler.