Yurtta hava durumu

Yağışlı havanın yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde etkili olmaya devam etmesi bekleniyor.

Yağışlar, Doğu Akdeniz kıyılarında gökgürültülü sağanak, sabah saatlerinde Marmara’nın doğusu, Kuzey Ege’nin iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre; hava sıcaklığı kuzey, iç ve doğu bölgelerimizde 4 ila 6 derece azalacak, Marmara’nın batısı, kıyı Ege ve Akdeniz kıyılarında 2 ila 4 derece artacak. Bugün bazı bölgelerde hava sıcaklıklarının şöyle olması bekleniyor:

Marmara Bölgesi parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde doğusu ile akşam saatlerinden sonra Çanakkale çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar; yağmur ve sağanak, kuzeydoğusunun yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde olacak. İstanbul 8, Kırklareli 9 derece olacak.

Ege Bölgesi parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde Afyon, Kütahya ve Denizli çevreleri ile akşam saatlerinden sonra kıyı Ege yağışlı geçecek. Yağışlar; yağmur ve sağanak, sabah ilk saatlerde kuzey Ege’nin iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. İzmir 16, Afyon 7 derece olacak.

Akdeniz Bölgesi parçalı çok bulutlu, doğu Akdeniz ile sabah saatlerinde göller yöresi yağışlı geçecek. Yağışlar; öğle saatlerinden sonra doğu Akdeniz’in doğusunda etkili olmak üzere, sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Adana 19, Antalya 18 derece olacak.

İç Anadolu Bölgesi parçalı çok bulutlu ve yağışlı geçecek. Yağışlar doğu kesimlerinde etkili olmak üzere, genellikle yağmur ve sağanak, sabah saatlerinde kuzeybatısı ile Nevşehir ve Niğde çevrelerinin yükseklerinde kısa süreli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Batı kesimlerindeki yağışlar sabah saatlerinden sonra etkisini kaybedecek. Ankara 9, Konya 10 derece olacak.

Batı Karadeniz Bölgesi parçalı çok bulutlu, genellikle yağmur ve sağanak, sabah saatlerinde bolu çevreleri karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı geçecek. İç kesimlerindeki yağışlar sabah saatlerinden sonra etkisini kaybedecek. Bolu 9, Zonguldak 6 derece olacak.

Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi çok bulutlu ve bölge geneli yağışlı geçecek. Sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışlar, doğu Karadeniz bölümünde etkili olacak. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde kar erimelerine bağlı toprak kayması ve çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekiyor. Samsun 14, Trabzon 19, Tokat 14 derece olacak.

Doğu Anadolu Bölgesi çok bulutlu ve yağışlı geçecek. Yağışlar bölge genelinde etkili olmak üzere; yağmur ve sağanak, doğusunda karla

karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olacak. Rüzgar lodostan kuvvetli olarak esecek. Kar erimelerine bağlı toprak kayması ve çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekiyor. Erzurum 4, Erzincan 11 derece olacak.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi parçalı çok bulutlu, bölge geneli öğle saatlerinden itibaren etkili olmak üzere, sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar lodostan kuvvetli olarak esecek. Diyarbakır 15, Adıyaman 12 derece olacak.