Yurtta tecavüz şoku

İstanbul’daki Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’na (SHÇEK) bağlı Yeldeğirmeni Çocuk ve Gençlik Merkezi’nde de tecavüz şoku yaşandı.

Yaklaşık 40 çocuğun kaldığı merkezde 16 yaşındaki T.K., bir süre önce yurt yönetimine başvururak, banyoda 2 çocuğun tecavüzüne uğradığını söyledi. Bir başka çocuğun ise olay sırasında kapıyı tutarak, kaçmasına engel olduğunu iddia etti. Şikayet üzerine çocuklarla görüşen kurum yöneticileri, olayı savcılığa bildirdi. Savcılık talimatıyla tecavüze uğrayan genç ve 3 zanlının adliyede ifadeleri alındı. 16 ve 17 yaşlarındaki iki zanlı, tecavüz iddiasıyla tutuklanarak Bayrampaşa Cezaevi’nde çocuk suçluların tutulduğu F Koğuşu’na konuldu.
“Kapıyı tuttuğu” öne sürülen 17 yaşındaki M.C. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Tecavüze uğrayan T.K. ise yaklaşık 3 hafta önce kent merkezine uzakta olan başka bir çocuk ve gençlik merkezine gönderildi.
Tecavüz olayını doğrulayan İstanbul Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Vali Yardımcısı Mehmet Seyman, “Bu olayda kurum kurallara uygun olarak adli süreci derhal başlattı. Yargının kararı yerine getirilerek, tecavüz eden çocuklar tutuklanarak, cezaevine konuldu” dedi.