Yuva çocuklari aile bekliyor

ISTANBUL - ‘Koruyucu Aile’ projesi kapsaminda Erkan ailesine katilan küçük Fatma (kazakli), simdi manevi kardesi Sena ile çok mutlu. Fatma, kardesiyle birlikte oyunlar oynayip yurttan daha güzel günler geçirdigini belirtti.

Sivas’ta 8 yasinda Sena isimli çocuklari olan Erkan ailesi, çocugu olmayan bir tanidiklarina evlatlik çocuk almak için çocuk yuvasina gittiklerinde, Fatma Aslan isimli 7 yasindaki çocugu gördüklerini ve kendisini sevip koruyucu aile olarak aldiklarini söyledi. 3 ay önce evlerine getirdikleri Fatma’yi kendi çocuklari Sena’dan ayirt etmeden öz aileleri gibi bakarak koruma altina alan aileyi ziyarete gelen Sosyal Hizmetler Il Müdürü Tahir Özel, bu uygulamayla yurtta kalan çocuklarin aile ortaminda yetismelerine imkan verildigini söyledi.

Ilgi çok büyük
Özel, ‘Koruyucu Aile’ projesinin geçtigimiz yil baslatildigini kaydederek, “3 ay önce bu aileye verdigimiz çocugumuz mutlu gözüküyor. Kendisine yurda gidelim dendiginde gitmek istemiyor. Bu kampanyamiza basinin da destegiyle ilgi çok oluyor. Fakat biz ailelerin sartlarinin uygun olmamasi durumunda aileye çocuk vermiyoruz. Ailenin çocuga yurttan çok daha iyi bakmasi ve ilgi göstermesi lazim” dedi. Özel, ‘Koruyucu Aile’ olabilmenin tek sartinin ailenin okur-yazar olmasi gerektigini kaydederek, “Siz de bu aileyi gördünüz. Çocugumuz aileye hemen alismis. Manevi kardesiyle güzel yasiyor. Çünkü bir çocuk kurtarmak çok önemli. Ileride aile bunu görecek” dedi.

‘Ömrümün yettigi kadar’
Çocugu olmayan bir yakinina evlatlik almak için yurda gittiklerinde Fatma’yi görünce koruyucu aile olarak aldiklarini belirten baba Bülent Erkan, “Fatma’yi ilk aldigimizda 10-15 gün az bir sikinti yasadi. Ardindan bizlere alisti. Ben bu çocuga ömrümün yettigi yere kadar kendi çocugumdan farkli olmamak kaydiyla bakmak istiyorum” diye konustu. Yuvadan kurtulup ailenin yanina yerlesen Fatma ise manevi kardesiyle oyun oynadigini, ders çalisip kahvalti yaptigini ve ailenin yaninda yurttan daha mutlu oldugunu belirtti. > Ismail Günes