Yuvadaki suçlu çocuklara özel güvenlik görevlisi

Çeteler tarafından suç makinesine dönüştürülen çocuklar, yerleştirildikleri yurtlarda tutulamıyor.

İstanbul’da, son üç yılda 100’den fazla firar yaşandı. Çeteler tarafından kaçırılan çocukları artık özel güvenlik şirketleri koruyacak. İstanbul’da uygulanacak yöntemle yurtlarda 24 saat görev yapacak özel güvenlik, adeta çocukların başında nöbet tutacak. Uygulamanın Türkiye çapına yaygınlaştırılması düşünülüyor.

9 yaşında 26 hırsızlık sabıkası bulunan kız çocuğu P.B., geçtiğimiz ay yerleştirildiği yetiştirme çocuk esirgeme yurdundan firar etti. Daha önce de 18 defa yurttan kaçan P.B., yaşı küçük olduğu için her defasında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK)’na bağlı yurtlara teslim edildi. Son olarak Fatih’te hırsızlık yaparken yakalanan P.B., Kartal’daki bir çocuk esirgeme yurduna yerleştirildi. Fakat küçük kız aradan 24 saat geçmeden yurttan yine kaçtı. Aynı manzara, geçtiğimiz ay Hacıhüsrev Mahallesi’ne bin 500 polisle yapılan operasyonda da yaşanmıştı. Gözaltına alınan 11 yaşındaki E.Ö.’nün poliste 50’ye yakın kapkaç ve yankesicilik suçundan kaydı bulunmuş, 15 yaşındaki S.T.’nin 35, 11 yaşındaki H.Ö.’nün 20, A.Ö.’nün 30, F.Ş.’nin de 25 suç kaydı tespit edilmişti. Üst düzey bir emniyet yetkilisi, “Biz çocukları suç işlerken yakalayıp yetiştirme yurtlarına gönderiyoruz. Fakat çocuklar kaçırılarak tekrar bu işleri yapmaya zorlanıyor.” demişti.

Yıllardır çözülemeyen ve giderek içinden çıkılmaz bir hale gelen suça eğilimli çocuklar sorunu, geçtiğimiz yıl çıkarılan Çocuk Koruma Kanunu ile çözülmeye çalışılıyor. Suça karışmış çocukların nerede barınacağı hakkında daha önceki kanunlarda boşluk bulunurken son yıllarda bu sorun SHÇEK’e bağlı yurtlarla giderilmeye çalışılıyordu. Yeni kanun, bu fiili durumu yasalaştırarak, mahkemece tedbir kararı konulan çocukların yurtlara yerleştirilmesini karara bağladı. Ancak sorunlar giderilemediği gibi, personel sayısındaki yetersizlik nedeniyle problem, işin içinden çıkılmaz hale geldi. Konuyu 29.07.2005 tarihinde manşetine taşıyan Zaman, SHÇEK İstanbul İl Müdür Yardımcısı Yılmaz Koç’un “3 yıldır kuruma yönlendirilen 97 çocuktan hiçbiri 2 günden fazla kalmadı. Çocuklar ya aileleri tarafından kaçırıldı ya da kendisi kaçtı.” sözlerine yer vermişti.

Aradan 8 ay geçmesine rağmen sorunların artarak devam etmesi, kurumu farklı arayışlara yönlendirdi. SHÇEK İstanbul İl Müdürü Seyfi Bozçelik, “Bu işi özel güvenlik şirketlerine ihale edeceğiz.” diyor. Bozçelik’in verdiği bilgilere göre özel güvenlik görevlileri, sadece suça karışmış çocukların korunması için hizmet verecek. 90 kişilik ekip, 17 yetiştirme yurdunun yanı sıra çocuk ve gençlik merkezlerinde görev alacak. Yaklaşık bir milyon YTL’ye mal olacak proje, İl Özel İdaresi tarafından finanse edilecek. Özel güvenlik tedbiri, yeni bir rehabilitasyon merkezi açılıncaya kadar geçici çözüm olarak düşünülüyor. İstanbul Valiliği, sadece suça karışmış çocukların barınacağı, kameralarla denetlenecek ve yüksek koruma tedbirlerinin alınacağı bir merkez yapacak. İhale aşamasına gelen rehabilitasyon merkezinin yaz aylarında hizmete girmesi bekleniyor.

Bozçelik’in verdiği bilgilere göre suça karışmış çocukların yüzde 84’ü anne ve babasıyla yaşıyor. Bu da aileleri tarafından suça teşvik edildiği anlamına geliyor. Suça karışmış çocuklarla ilgili emniyetin tuttuğu istatistikler de oldukça çarpıcı. İstanbul’da suça karışmış 0-11 yaş arası kız çocuğu sayısı 804 iken aynı yaş grubundaki erkek çocuk sayısı sadece 301. 12-18 yaş arası suça karışmış çocuklarda kızların sayısı bin 428 iken erkeklerin sayısı bu kez 11 bin 483’e çıkıyor. SHÇEK Çocuk Hizmetleri Daire Başkanı Osman Bilgin de, konu hakkında şu bilgileri veriyor: “2005 yılında çıkarılan Çocuk Koruma Kanunu, bazı kurumlara görevler verdi. Bize de çocukların barındırılması ve danışmanlık konusunda sorumluluk verildi. Biz açık kapı sistemiyle çocukların burayı evi gibi bilmesi için çalışıyoruz.”

Öğrencilerin kız

tartışması kanlı bitti

Bursa’da, lise öğrencileri arasında kız meselesi yüzünden başlayan tartışma kanlı bitti. Geçen yıl dersleri kötü olduğu gerekçesiyle okuldan atılan M.A. ile okulun son sınıf öğrencisi C.G. okul önünde kız meselesi yüzünden tartıştı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine C.G., M.A.’yı bıçakladı. M.A. ambulansla Yüksek İhtisas Hastanesi’ne kaldırılırken, zanlı C.G. 100 metre ilerideki polis karakoluna teslim oldu. C.G.’nin ifadesinde M.A.’yı, küfür ettiği için bıçakladığını söylediği öğrenildi.