Yüz tanımada yeni yöntem

Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atalay Barkana, güvenlik amacıyla kullanılan yüz tanıma sistemleri konusunda yeni bir yöntem geliştirdi.

Prof. Dr. Atalay Barkana, yaptığı çalışmada yüzde 96 başarı sağladı. Çalışmasını iki ayrı yüz tanıma veri tabanı üzerinde gerçekleştiren Prof. Dr. Barkana, elde ettiği sonuçları İtalya’da düzenlenen bir kongrede bilim dünyasına sundu. Barkana’nın çalışması yüz tanıma işlemlerinde matematiksel olarak geliştirilen ve bilgisayarları çok zorlayan yöntemlerin kolaylaştırılması temeline dayanıyor. Yüz tanıma işlemlerinin dünyada yapıldığını ve bu konu üzerinde bir çok çalışma gerçekleştirildiğini belirten Barkana, ”Burada sorunumuz, yüz tanıma işlemlerinde matematiksel olarak geliştirilen yöntemlerin bilgisayarı çok zorlaması. Bunu yenmek üzere bir yöntem geliştirdik.” dedi.

Yüz tanıma işlemlerinde kullanılan AR veri tabanı konusunda açrklamalar yapan Prof. Dr. Barkana, ”Geliştirdiğimiz algoritmada bir kişiye ait 10 resimden beşini test seti dediğimiz bölüme attık; diğer beşini de eğitim setine attık. Eğitim setindeki bu beş resimden en az birisinin gözlüklü olmasına dikkat ettik. Bu beş eğitim setine göre algoritmamızı geliştirdikten sonra, eğitim setindeki resimleri kullanmaksızın test setinde bulunan diğer beş resme göre kişiyi tanıyıp tanıyamadığımıza baktık. 50 kişi arasında yaptığımız çalışmamızda yüzde 96 oranında yüze bakarak tanıma sağlandı” açıklamasında bulundu.

ORL veri tabanı sisteminin oluşturulması konusuna da değinen Barkana, ”Diğer veri tabanında da 10 fotoğraf var. Bu fotoğraflarda değişik aydınlatma şartları yüz ifadeleri var. Her bir kişinin beş fotoğrafını eğitime, diğer beş fotoğrafını da test setine ayırıyoruz. Daha sonra test setine baktığımızda algoritmalarımıza göre bu kişileri yüzde 95 oranında tanıyabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Kişiyi yüzüne bakarak tanıyan sistemin güvenlik gerektiren yerlerde olması gerektiğine dikkat çeken Barkana, şunları söyledi: ”Temelde yüz tanıma işlemleri örneğin havaalanında, daha önce algoritmamızda terörist kişilerin resimleri varsa yüzlerine bakarak tanımayı sağlayabiliyor. Ama havaalanında böyle bir sistem kurulmaya kalkarsa, terörist olan kişi yüzünü makyajla değiştirme yoluna gidebilir. Dolayısıyla bu çözüm tanınmak isteyen insanlar içindir. Örneğin güvenlik isteyen bir odanız var. Oraya ancak belirli kişiler girebiliyor. Oraya girmek isteyen kişi yüzünün bilgisayarca tanınmasını ister. Böyle bir durumda güvenlik sisteminin oluştuğu yerlerde parmak izine bakmak gibi yüzüne bakarak kişiyi tanıyan güvenlik sistemlerinin de orada bulunmasının akıllıca olacağını düşünüyorum” dedi.