‘Yüzde 50 indirimle hizmet verecek’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kurban Bayramı'nda belidiye meclisinin toplu taşıma araçlarının yüzde 50 indirimle kullanılması kararı aldığını bildirdi.

Topbaş, özellikle geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda ücretsiz kullanıma sunulan toplu taşıma araçlarında izdiham yaşandığı ve uygulamanın istismar edildiği yönünde çok sayıda şikayet almalarının bu kararı vermelerinde etkili olduğunu söyledi.
Başkan Topbaş, İBB’nin Saraçhane’de bulunan merkezinde belediye çalışanlarıyla bayramlaştı. Bayramlaşma Törenine, İstanbul Valisi Muammer Güler, İSKİ Genel Müdürü Ali Çodur, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Büyükşehir Belediyesi çalışanları katıldı. Kadir Topbaş burada yaptığı konuşmada, İstanbul’un 14 milyon nüfusuyla sorumluluğunun dünya ölçeğinde olduğunu blirterek, vatandaşlardan her türlü konuda destek beklediklerini ifade etti. İstanbul’un bir dünya şehri olduğunu hatırlatan Topbaş, bir vatandaşın yaptığı olumsun bir davranışın tüm dünyaya yansıyacağına dikkat çekti. Topbaş, özellikle kurban keserken vatandaşların belediyenin tahsil ettiği 492 merkezi kullanmalarını isteyerek, buralarda izdiham yaşanmaması adına, kurban kesiminin bayramın 2-3 gününe yayılmasının doğru olacağını söyledi. Topbaş, vatandaşların kurban keserken bir canlının kurban edildiğini unutmaması gerektiğini ifade ederek. insanların bu bilinçle hayvanlara eziyetten kaçınması gerektiğini söylerdi.

Kadir Topbaş, özellikle dini bayramlarda komşu ve akraba ziyaretleri arttığı için toplu taşıma araçlarında düzenlemeler yaptıklarını belirtti.İstanbul’da geçmiş bayramlarda toplu taşımanın tamamen ücretsiz olduğunu hatırlatan Topbaş, bu bayramda da ücretsiz olması konusunda bir önerge sunulduğunu hatırlattı. Topbaş, önergeyi inceleyen belediye meclisinin, daha önceki bayramlarda toplu taşıma araçlarında izdiham yaşandığı, uygulamanın istismar edildiği doğrultusundaki şikayetler üzerine yüzde 50 indirim içeren uygulamayı gerçekleştirmeye karar verdiğini kaydetti. Kadir Topbaş, ”Tüm toplu taşıma araçlarımız, yani bizim tek bilete aldığımız sistemin tamamı, yüzde 50 tenzilatlı hizmet vermeye devam edecektir” dedi. Topbaş, bayram süresince ek seferler konulduğunu da ifade etti.

Yeni yılın insan hayatında aynı zamanda yeni bir sayfa açması anlamına geldiğini dile getiren Topbaş, “Bizim arzu ettiğimiz 2007’nin tüm insanlığa hayırlar getirmesidir.” dedi. Topbaş, yeni yıl kutlamaları çerçevesinde Taksim’de ışık ve havai fişek gösterilerin yapılacağını aktardı. Yılbaşı ile ilgili alınan tedbirlere değinen Başkan Topbaş, vatandaşların alkol konusunda dikkatli davranması gerektiğini vurguladı. Topbaş, gerekli tedbirlerin alındığını ancak alkol kullananların kesinlikle araç kullanmaması gerektiğini ifade etti. Topbaş, “Alkol kullananlar emniyete ve belediyemize müracat etsin. Kendilerine şoför yardımı yapılacaktır.” şeklinde konuştu.

İstanbul Valisi Güle ise, bayram ve yeni yılın tüm insanlığa hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.