‘Yüzde 80’e varan indirimler güvensizlik oluşturuyor’

Büyük giyim mağazalarının özellikle sezon sonlarında yüzde 80'e varan indirim yapmasının tüketicilerde güvensizliğe sebep olduğu ileri sürüldü.

Bankaların gelişigüzel kredi kartı vermesi, araç kredilerinin 60 aya varan vadelere yükselmesi, ev kredilerinin 120 ya da 240 ay olması ve kişilerin de bunlara yönelmesinin tasarrufa sebep olduğunu belirten Coza, tasarrufun ilk olarak giyim sektöründe hissedildiğini ve sonuçta darboğaza girildiğini ifade etti.

Coza, ayrıca büyük firmaların yüzde 80’e varan indirime yönelmelerinin tüketicilerin güvenini zedelediğini savunarak, “Büyük markaların yılda iki ya da üç defa indirime gitmesi alıcıları olumsuz etkilemiş ve tüketiciyi mağazaya girmekten alıkoymuştur. Büyük mağazaların camlarındaki indirim yazıları da yine tüketiciyi olumsuz etkilemektedır. İndirimler yüzde 20 ya da 30 olmalıdır. Bunun için ilgili mercilerin müdahale etmesi gerekmektedir.” dedi.

Tekstil sektörünün içinde bulunduğu sıkıntılara da temas eden Atalay Coza, üniversite ve işadamı ortaklığında tekstil sektörünün problemleriyle uğraşacak tekstil araştırma merkezleri kurulması ve desteklenmesi gerektiğini belirterek, bu işleri organize edecek ve altyapı çalışmalarını yapacak bir de tekstil müsteşarlığının şart olduğunu söyledi.

Coza, fabrikatörlerin de ekonomik durumlarını iyileştirmesi için şunları yapması gerektiğini açıkladı: “İşçilerin eğitimine gerekli önem verilip verimlilikleri arttırılmalıdır. Kullanılan teknoloji yenilenmeli ve alınan teknolojiden azami faydalanılmalıdır. Kaliteli mal üretilmeli ve kalite kontrolu tatbik edilmelidir. Dış pazarlarda Türk malı imajı meydana getirilmeli, bu konuda özel sektörün ve dış temsilciliklerin beraber çalışması temin edilmelidir.”