Yüzünü kaybeden Ömer’i manevi oğlu kabul etti

Başbakan Tayyip Erdoğan, yanan yüzünün tedavisini üstlendiği 8 yaşındaki Ömer Kızıldeli’yi ziyaret etti.

Yaklaşık 1 saat onunla sohbet eden Erdoğan, Ömer’i kucağına alarak hediyeler verdi. Ardından “Seni oğlum gibi görüyorum, benim evladımsın, seni okutacağım, büyük adam olacaksın.” dedi. Sınıfının en çalışkanı olan Ömer de “Büyüyünce belediye başkanı olacağım.” karşılığını verdi. Küçük Ömer, ‘Tayyip amcası’ ile geçirdiği zamanı şöyle anlatıyor: “Beni kucağında oturttu. Çok şey konuştuk. Okulda çocuklar benimle ‘burunsuz, kulaksız’ diye dalga geçiyor. Buna üzülüyorum. Tayyip amca, artık üzülmeyeceğimi söyledi. Yanan yerlerimden, yüzümden öptü. Bana hediyeler getirdi. Beraber resim çektirdik. Onu çok seviyorum.” Başbakan’ın Ömer’e tetris ve iki otomobilden oluşan oyuncaklarla ikişer defter kalem hediye ettiği öğrenildi.

Kezban (28) ve Mehmet Kızıldeli (31) çiftinin ilk çocuğu olan Ömer’in üzücü hikayesi, daha 15 günlükken başlıyor. Yozgat Sorgun’a bağlı Araplı kasabasındaki evlerinde, bir gece gaz lambasından alev alan sentetik perdeden damlayan sıvılar Ömer bebeğin yüzünü tamamen yakıyor. Babaannesi çocuğun yüzüne ekmek hamuru sürüyor. Ancak ‘bilinçsizce’ yapılan bu uygulama Ömer’in yüzüne mal oluyor. Hastanede hamurun çıkarılması sırasında Ömer’in alnının tamamı, burnu, sol kulağının tamamı, dudağı ve sağ kulağının bir kısmı yok oluyor. Ardından yapılan bütün tedaviler sonuç vermiyor ve sadece gözlerini kısmen açabilecek duruma düşüyor.

Yozgat Valisi Gökhan Sözer, hafta sonu partisinin il kongresi için şehre gelen Başbakan Erdoğan’a Ömer’in durumunu anlattı. Erdoğan da Ömer’i görmek istedi. İşsiz baba Mehmet Kızıldeli, Erdoğan’ın oğlunu ziyaretini şöyle anlatıyor: “Başbakanımız Ömer’i görür görmez kucağına aldı, onunla konuştu. ‘İsteğin nedir?’ diye sordu. Ömer de ‘Beni tedavi ettirmeni istiyorum.’ deyince Başbakanımız hemen Sağlık Bakanı’nı aradı ve çocuğun Ankara’ya götürülmesini istedi. Bir gün sonra da gelip Atatürk Hastanesi’ne yattık.” Başhekim Prof. Dr. Nihat Tosun nezaretinde tedavisine başlanan Ömer’i, Doç. Dr. Oğuz Yenidünya başkanlığındaki ekip aşamalı olarak tedavi edecek. Başhekim Tosun, tedavinin en az 6 ayda tamamlanacağını belirtti.