Yüzyılın güneş tutulması Ankara’da hayatı durdurdu

Yüzyılın ilk tam güneş tutulmasını izlemek için kendi yöntemlerini kullanan Ankara'lılar ellerine geçirdikleri röntgen filmi ve güneş gözlükleri ile sokaklara döküldü.

Uzmanların özel gözlükler dışındaki cisimlerle güneşe bakmanın ciddi görme bozukluklarına yol açabileceği yönündeki uyarılarına kulak asmayan vatandaşlar yüzyılın ilk tam güneş tutulmasını izleyebilmek için yapılan uyarılara rağmen güneş tutulmasını cd, röntgen filmi, mr filmi, isli cam, defter kabı gibi kendi geliştirdikleri yöntemlerle izledi. Tutulmanın gerçekleştiği anda Ankara’nın en işlek meynanı olan Kızılay’da hayat durdu. İnsanlar bir kaç dakika görebilecekleri tam güneş tutulmasını izleyebilmek için gözlük ve filmlerle güneşe bakmaya çalıştı.

Uyarılara uyanlar ise, özel gözlüklerle ya da Ankara Üniversitesi Gözlemevi’nde tutulmayı izledi. Ankara Üniversitesi Gözlemevi’nde toplanan yüzlerce ilk ve ortaöğrenim öğrencisi güneş tutulmasını şenlik havası içinde izledi. Gezegen ve uzay cisimlerinin adı verilmiş pastalar yendi, oyunlar oynandı. Özel gözlükler kullanılarak izlenen tutulma hakkında zaman zaman bilgiler verildi. Tutulma sırasında şarkılar ve marşlar söylendi.